Lampy ksenonowe, znane do tej pory głównie z najnowszych modeli samochodów, trafiły na chorzowską ulicę, a dokładniej na skrzyżowanie ulic Łukasińskiego i Odrowążców. Tam właśnie Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie postanowił przetestować nowoczesne źródła światła.

Lampy ksenonowe dają niemal idealnie białą barwę, a ich sprawność jest średnio dwa razy wyższa od popularnych lamp sodowych. Pracownicy MZUiM w ksenony wyposażyli 4 latarnie. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bowiem właśnie to skrzyżowanie przy Łukasińskiego zaliczane jest do najniebezpieczniejszych w mieście. Wyniki badań dowodzą, że dzięki białej, a nie przytłumionej żółtej barwie, którą emitują żarówki tradycyjne, ludzkie oko szybciej dostrzega obiekty w ciemności. Po zmroku postaci i samochody widoczne są nawet z daleka. Miejsce oświetlone ksenonem jest mocno kontrastowe, co sprawia, że szczegóły nie zlewają się z otoczeniem. To znacząco może poprawić bezpieczeństwo na drodze. Lampy ksenonowe zużywają też mniej energii od tradycyjnych źródeł światła.

Ksenony będą testowane w Chorzowie przez 3 miesiące. Jeżeli testy wypadną pomyślnie takie lampy pojawią się na kolejnych skrzyżowaniach. Koszt jednej to około 1000 zł. Dla porównania lampy sodowe dające żółte światło, kosztują od 600 do około 900 zł.

Źródło: UM Chorzów

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.