24 czerwca  na terenie województw małopolskiego i śląskiego intensywnie padało. W województwie śląskim w Czechowicach Dziedzicach po zalaniu torowiska na stacji kolejowej uruchomiona została komunikacja zastępcza. Podtopiona jest przepompownia i miejska oczyszczalnia ścieków. W Pszczynie zalało kilkadziesiąt posesji, ulic oraz zakład produkcyjny. W Goczałkowicach-Zdroju zalało kilkadziesiąt posesji, odcinków dróg powiatowych i gminnych, piwnice szpitala i sanatorium. W powiecie pszczyńskim z sześciu  budynków ewakuowano 20 osób (w tym 12 dzieci).

W województwie małopolskim najtrudniejsza sytuacja była w powiatach: miechowskim, krakowskim i olkuskim. Tu jednak nie odnotowano  większych strat i uszkodzeń.

Straż Pożarna interweniowała 510 razów (stan na godz. 7.15). Najwięcej w województwie małopolskim – 160 (927 strażaków) i województwie śląskim - 140 (811 strażaków). Trwa usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu (wypompowywanie wody z zalanych posesji, piwnic oraz ulic).

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest dynamiczna – możliwe są lokalne podtopienia, szczególnie w rejonach podgórskich, górskich i zurbanizowanych. Występują gwałtowne wzrosty stanu wody związane z intensywnymi opadami deszczu.

IMGW informuje, że aktualnie (25.06.2013 r. stan na godz. 8:00) obowiązują:

  • trzy ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia gwałtownych wzrostów poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych lub/i alarmowych z powodu intensywnych opadów deszczu w województwach: dolnośląskim (dopływy Odry), opolskim (odpływy Odry), śląskim (zlewnia Górnej Warty oraz dopływów Odry);
  • cztery ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo, zwłaszcza na mniejszych dopływach stanów alarmowych z powodu intensywnych opadów deszczu w województwach: śląskim (zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Soły, na innych mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz w zlewniach zurbanizowanych), małopolskim (zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Uszwicy, Szreniawy, Dunajca, Ropy, na innych mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz w zlewniach zurbanizowanych), łódzkim (zlewnia Górnej Warty), wielkopolskim (zlewnia Warty);
  • cztery ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym (prognozowana wysokość opadów od 20 do 45 mm, miejscami od 60 do 70 mm) w województwach: pomorskim, opolskim, śląskim, dolnośląskim;
  • siedem ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu (prognozowana wysokość opadów od 20 do 45 mm, miejscami od 60 do 70 mm) w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, małopolskim;
  • dwa ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz, lokalnie burz z gradem, podczas których opady deszczu wyniosą od 20 do 30 mm, miejscami do 40 mm w województwie podlaskim i łódzkim.

 

25 czerwca o godz. 5.00 stan alarmowy przekroczony był  na 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 23 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Źródło: MAiC
 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.