Blisko 1,8 mln wypożyczeń w systemie Veturilo, wzrost ruchu rowerowego, liczby stojaków i dróg rowerowych – Warszawa to miasto coraz bardziej przyjazne rowerzystom.

To był rekordowy sezon – rowery Veturilo były wypożyczane blisko 1,8 mln razy. Uruchomione zostały 173 stacje, z których korzystało 150 tys. użytkowników. Użytkownicy Veturilo są zadowoleni z działania systemu. W warszawskim raporcie rowerowym za rok 2013 ponad 90 proc. respondentów wystawiło mu ocenę dobrą lub bardzo dobrą.

W tym roku podwojono liczbę miejsc parkingowych dla rowerów prywatnych, dopuszczono ruch rowerowy na Nowym Mieście, pl. Piłsudskiego oraz na pasie autobusowym na ul. Królewskiej, oddano do użytku kilka dróg dla rowerów, m.in. na Trasie Toruńskiej, na „Nowolazurowej”, ul. Jagiellońskiej, J. Kasprowicza, Górczewskiej i Ostrobramskiej. Kończy się remont na ul. S. Banacha. Wytyczono pasy rowerowe na Tamce i na ul. Spacerowej.

Na przyszły rok zaplanowano również budowę kilku nowych dróg, m.in. Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, drogi na Trasie Świętokrzyskiej, na moście gen. S. Grota-Roweckiego (do węzła Powązkowska), na ul. Świętokrzyskiej, Tamka i Prostej, Kleszczowej, Wołoskiej, al. Jana Pawła II (na odcinku od kina Femina do ronda ONZ) oraz brakujący odcinek na ul. Ostrobramskiej. Zostanie zakończony remont drogi rowerowej na ul. L. Waryńskiego. Powstaną pasy rowerowe na al. Wojska Polskiego, ul. A. Dawidowskiego, ul. Saskiej, Obozowej i Markowskiej.

Trwają prace nad wprowadzeniem zmian w przepisach wykonawczych do ustawy o ruchu drogowym, które ułatwią proces rozbudowy infrastruktury rowerowej. Będzie można swobodniej wyznaczać pasy i śluzy rowerowe, montować wspólne sygnalizatory dla pieszych i rowerów, łączyć już istniejące pasy i wytyczać je tam, gdzie dotychczas było to praktycznie niemożliwe.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.