excavators 800996 960 72012 grudnia minister Andrzej Adamczyk podpisał aneks do Programu Inwestycji „Przebudowa DK 75 klasy GP na odcinku Brzesko - Nowy Sącz” umożliwiając tym samym przyspieszenie realizacji pierwszego odcinka tej drogi. Dzięki temu już w styczniu 2017 r. zostanie ogłoszony przetarg na przygotowanie materiałów do decyzji środowiskowej i koncepcji programowej na drugi etap łącznika "Brzeskiego".  

Drugi etap łącznika „Brzeskiego", w przeciwieństwie do dalszego przebiegu drogi krajowej nr 75, ma już opracowane Studium Korytarzowe, czyli znany jest przebieg tego odcinka. Trasa rozpocznie się od zrealizowanego już pierwszego etapu łącznika Brzesko (włączenie do DK 94) i będzie miała długość ok. 2,4 km.

Aktualnie na odcinku DK nr 75 w rejonie Brzeska, szczególnie w godzinach szczytu, wyczerpała się przepustowość pojazdów z uwagi na liczne zakłady i sklepy komercyjne, sygnalizacje świetlne oraz nakładanie się ruchu miejskiego na tranzytowy. Mimo oddania do ruchu autostrady A4 na odcinku węzeł Szarów – węzeł Krzyż, sytuacja uległa jedynie czasowej poprawie. Według danych Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. na odcinku dk 94 pomiędzy włączeniem pierwszego etapu łącznika „Brzeskiego” – do skrzyżowania z istniejącą drogą krajową nr 75, na kierunku Brzesko – Nowy Sącz, średni dobowy ruch wynosi nawet 18 tys. pojazdów na dobę.

Budowa drugiego etapu łącznika „Brzeskiego” pozwoli na odsunięcie od miasta ruchu tranzytowego pomiędzy A4 a Nowym Sączem, rozładowanie spiętrzeń ruchu w godzinach szczytu w Brzesku. Po wybudowaniu łącznik ten stanowić będzie południowo-zachodnią obwodnicę Brzeska.

Według planowanego harmonogramu uzyskanie decyzji środowiskowej przewidywane jest w 2019 roku, a inwestycja będzie realizowana w systemie „projektuj i buduj" w latach 2020-2023.

Źródło: GDDKiA O/Kraków

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.