contentmap_plugin

edroga6395 lutego Gdańsk złożył wniosek do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o przyznanie środków z rezerwy subwencji ogólnej na budowę mostu w Sobieszewie.

- Wierzymy, że powyborcze zmiany w rządzie nie wpłyną na zmianę decyzji i obiecana w ubiegłym roku dotacja zostanie nam przyznana. Zwłaszcza, że politycy bardzo różnych opcji deklarują poparcie dla budowy nowego mostu w Sobieszewie – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

- Warto podkreślić, że ostatni raz ze środków z rezerwy subwencji ogólnej korzystaliśmy dość dawno, bo w 2011 roku, przy okazji modernizacji węzła Kliniczna. Tym bardziej uważam, że Gdańsk ma powody, by znów ubiegać się o te środki – dodał Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta miasta.

Miasto wnioskuje o przyznanie dofinansowania w wysokości do 50% kosztów zadania w roku 2016 (tj. 17 mln zł). Planowany koszt realizacji zadania wynosi ponad 84,5 mln zł brutto.

Własne środki finansowe gminy na budowę mostu zabezpieczone zostały w budżecie na rok 2016 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2016-2045. Realizacja zadania planowana jest na lata 2016-2017.

Budowa mostu jest jednym z priorytetów inwestycyjnych Gdańska na lata 2014-2020, a prezydent Gdańska Paweł Adamowicz obiecał jego realizację w swoim programie wyborczym. Most w Sobieszewie ma służyć nie tylko mieszkańcom tej części Gdańska i turystom, ale również harcerzom. Gdańsk stara się bowiem o organizację Jamboree, czyli światowego zlotu skautów w 2023 roku. 40 tysięcy harcerzy z całego świata miałoby przyjechać właśnie na Wyspę Sobieszewską.

Budowa mostu powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku, a cały most ma być gotowy za trzy lata. Obecnie na Wyspę Sobieszewską prowadzi most pontonowy. W 2013 roku został on wyremontowany i zmodernizowany, ale nadal nie jest to wygodne rozwiązanie.

Źródło: UM Gdańsk

Gdańsk: list intencyjny dla mostu w Sobieszewie

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.