KKK wymaga więcej wiedzy praktycznejRuszyły przygotowania do jesiennej sesji egzaminów na uprawnienia budowlane. To będzie już XVIII sesja w historii Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Efektem dotychczasowych jest aż 31 tys. inżynierów z uprawnieniami w dziewięciu specjalnościach budowlanych. Podsumowując natomiast wyniki zeszłorocznych sesji egzaminacyjnych PIIB zaznacza, że przeczą one stawianym jej zarzutom jako korporacji utrudniającej młodym inżynierom dostęp do wykonywania zawodu. Nie oznacza to, że jest im łatwiej zdobywać uprawnienia. W ubiegłym roku podniesiono poprzeczkę.

Istotną nowością w organizacji egzaminów ustnych w roku 2010 była - usankcjonowana zmianą regulaminu przeprowadzania egzaminów „Szczegółowy program egzaminów na uprawnienia budowlane” cz. I - konieczność opracowania przez komisję egzaminacyjną indywidualnie dla każdego kandydata zdającego egzamin 2-4 pytań ustnych na podstawie jego książki praktyki zawodowej lub przedłożonych projektów. Zatem poziom wiedzy praktycznej kandydata oraz zakres nabytego w ramach odbywanej praktyki zawodowej doświadczenia w rozwiązywaniu bieżących problemów na budowie staje się ważnym elementem oceny podczas egzaminu, który nawet przesądza o jego wyniku.

W roku 2010 przeprowadzono weryfikację pytań egzaminacyjnych w bazie CZPE zarówno pod kątem ich jakości, jak i zgodności z obowiązującymi przepisami. Na podstawie kolejnych pięciu sesji przeprowadzona została wnikliwa analiza stanu bazy pytań testowych, ich liczby w poszczególnych grupach przepisów oraz kryteriów wyboru przez program generujący testy. Opracowano szczegółowy „Raport o stanie pytań testowych CZPE”, który przyniósł wiele wniosków i wskazówek dla dalszych prac nad doskonaleniem testów egzaminacyjnych i optymalizacją procedur egzaminacyjnych oraz poszerzenia bazy CZPE dla specjalności kolejowej i telekomunikacyjnej. Analiza potwierdziła niską repetycję tych samych pytań dla poszczególnych rodzajów testów w kolejnych sesjach egzaminacyjnych. Wymaga jednak uzupełnienia o niezbędną liczbę pytań tych obszarów bazy CZPE, które są „puste” lub reprezentowane w stopniu niezadowalającym dla zapewnienia wysokiej jakości testów egzaminacyjnych. Krajowa Komisja Kwalifikacyjna systematycznie więc  realizuje prace w tym zakresie. Za szczególnie istotne uznała zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pracy. Rosnąca z roku na rok liczba poważnych wypadków na budowach w skali całego kraju to ogromny problem, który stał się przedmiotem poważnych dyskusji w PIIB. Zagadnienia bhp uwzględniane są również w pytaniach na egzaminie ustnym.

Podobnie jak w latach poprzednich w 2010 r. odbyły się dwie sesje egzaminacyjne (XV od 14 maja oraz XVI od 26 listopada). Egzaminy, zgodnie z wymogami ustawy - Prawo budowlane, obejmowały dziewięć specjalności budowlanych z uwzględnieniem rodzaju i zakresu uprawnień. Po przeprowadzeniu kwalifikacji wniosków kandydatów przez okręgowe komisje kwalifikacyjne, Krajowa Komisja Kwalifikacyjna przygotowała łącznie 220 różnego rodzaju zestawów testowych: 110 na XV wiosenną sesję egzaminacyjną oraz 110 na XVI sesję jesienną.

Testy zawierały 30-90 pytań, generowanych z bazy CZPE przez wyspecjalizowany program komputerowy. W roku 2010 na potrzeby dwóch sesji egzaminacyjnych okręgowe komisje kwalifikacyjne otrzymały łącznie od Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej 1076 zestawów testowych.

W 2010 r. do okręgowych komisji kwalifikacyjnych wniesiono łącznie 5422 nowe wnioski o nadanie uprawnień budowlanych. W wyniku pozytywnej kwalifikacji do egzaminów testowych we wszystkich izbach okręgowych dopuszczono do sesji niemal 95% osób aplikujących. Łącznie z osobami zakwalifikowanymi w poprzednich sesjach na egzamin pisemny stawiło się 5198 osób. Do tej grupy dołączyły 293 osoby, które przystąpiły do egzaminu poprawkowego tylko w części ustnej.

Sesja wiosenna zakończyła się pozytywnym wynikiem dla 2242 kandydatów, sesja jesienna dla 2262 kandydatów. W roku 2010 w rezultacie przeprowadzonych egzaminów branża budowlana w Polsce pozyskała 4504 osoby uprawnione do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.

Podobnie jak w latach poprzednich najliczniejsza grupa kandydatów zgłosiła się w Mazowieckiej i Śląskiej Izbie Inżynierów Budownictwa (odpowiednio 681 oraz 666 wniosków). Okręgi: Małopolski, Wielkopolski, Pomorski oraz Dolnośląski, również odnotowały znaczną liczbę wniosków (odpowiednio: 507, 498, 449 i 426 wniosków).

Średnia zdawalność egzaminów w roku 2010, liczona łącznie dla dwóch sesji egzaminacyjnych, ukształtowała się na poziomie ok. 87%. Również osoby zdające jedynie poprawkowy egzamin ustny osiągały z reguły pomyślne wyniki.

Istotnym kryterium analizy wyników sesji egzaminacyjnych jest udział poszczególnych specjalności budowlanych w skali wszystkich uprawnień budowlanych, nadanych w okręgowych komisjach kwalifikacyjnych w roku 2010. Podobnie jak w latach poprzednich dominowała specjalność konstrukcyjno-budowlana, a dwie decyzje nadano w specjalności wyburzeniowej, która jest najmniej licznie reprezentowana w PIIB.

Tab. Zestawienie pomyślnych rezultatów sesji egzaminacyjnych przeprowadzonych w 2010 r. dla dziewięciu specjalności uprawnień budowlanych

Źródło: Sprawozdanie Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.