contentmap_plugin

edroga566Najpóźniej w maju zostanie podpisana umowa z wykonawcą przebudowy al. 29 Listopada w Krakowie. Potem rozpoczną się prace w formule zaprojektuj i zbuduj. Najkorzystniejszą ofertę złożył STRABAG i to prawdopodobnie ta firma sporządzi projekt i uzyska ZRID, aby w przyszłym roku rozpocząć prace.

Al. 29 Listopada zostanie przebudowana na odcinku 2,6 km. Po zrealizowaniu inwestycji będą po dwa pasy w każdym kierunku, powstaną ścieżki rowerowe, a miejscami także buspasy. Inwestycja zwiększy przepustowość alei przy wjeździe do miasta.

Przebudowa obejmie odcinek od ul. Opolskiej do granic miasta. Inwestycja zostanie zrealizowana w dwa lata, zakończenie prac planowane jest na przełom 2019 i 2020 roku. Jest to duże przedsięwzięcie, które wymaga starannego przygotowania. Oprócz rozbudowy alei, obejmie także przebudowę dwóch obiektów kolejowych.

Aby ułatwić zjazd ze skrzyżowań, zostaną wydzielone pasy do lewoskrętu lub drogi serwisowe. Wszystkie przejazdy przez jezdnie zyskają sygnalizację świetlną. Parametry drogi zostały dostosowane do istniejących potrzeb i natężenia ruchu. Ponadto po obu stronach ulicy powstaną ciągi piesze i ścieżki rowerowe. Natomiast na odcinku od pętli tramwajowo-autobusowej do granic miasta zostaną wydzielone dodatkowo buspasy.

Co ważne, na czas prac budowlanych ruch na al. 29 Listopada zostanie utrzymany, choć oczywiście nie unikniemy utrudnień. Inwestycja jest szczególnie ważna dla mieszkańców Krowodrzy Górki i Górki Narodowej, którzy oprócz możliwości dojazdu do centrum tramwajem w ramach zadania „Budowa linii tramwajowej Krowodrza Górka-Górka Narodowa”, zyskają również szybsze połączenie drogowe. Będzie ono miało także korzystny wpływ na usprawnienie ruchu przy wjeździe i wyjeździe z Krakowa.

Zadanie w dużej części jest dofinansowane ze środków UE kwotą około 80 mln zł, całość prac szacuje się na ok. 110 mln zł.

Źródło: ZIKiT Kraków

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.