Drogi i mosty

mostŻelazny most wiszący w Ozimku - jeden z najstarszych tego typu w Europie kontynentalnej - od połowy marca figuruje w rejestrze Pomników Historii. Prezydent Andrzej Duda wpisał ten XIX-wieczny obiekt na wyjątkową listę zabytków, których dotąd na Opolszczyźnie było zaledwie trzy.

smieciA4Blisko tonę śmieci zebrali tylko w ciągu jednego weekendu pracownicy firmy działającej na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na opolskim odcinku autostrady A4. I to nie z koszy na śmieci ustawionych na parkingach, ale z poboczy i pasa rozdziału autostrady.

13782GDDKiA ponownie ogłosiła przetarg na remont północnej jezdni autostrady A4 pomiędzy Punktem Poboru Opłat Karwiany a węzłem Brzezimierz.

droga betonowa 1Na ponad 605 mln zł, czyli 25 mln zł za kilometr, wyceniło włosko-szwajcarskie konsorcjum projekt i budowę 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 Suwałki – Budzisko. To właśnie ten podmiot, któremu lideruje firma Impresa Pizzarotti, złożył najtańszą, spośród dziewięciu nadesłanych na przetarg ofert. Co ciekawe, najdroższa z nich, była aż o 309 mln zł wyższa i opiewała na 914 mln zł. Tak wyceniła inwestycję włoska firma Astaldi.

edroga601Jeszcze w tym roku, na pięciu małopolskich rondach usytuowanych przy drogach wjazdowych województwa małopolskiego powstaną innowacyjne elementy architektury. Ruszył konkurs na najlepsze projekty zagospodarowania drogowej przestrzeni, które będą nie tylko nowatorskie i oryginalne, ale także będą nawiązywać do identyfikacji wizualnej Małopolski oraz tożsamości regionalnej miejsc, w których powstaną.

timePodczas wizyty przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na placu budowy obwodnicy Marek w ciągu drogi ekspresowej S8, wiceminister Jerzy Szmit potwierdził, że wspólnie z GDDKiA będzie dyscyplinował wykonawcę tej inwestycji.