Spis treści

Produkty na bazie popiołów wysokowapiennych w budownictwie komunikacyjnym (III)Minimalna temperatura powietrza w czasie wykonywania stabilizacji spoiwem hydraulicznym powinna być wyższa od 0°C. Zaleca się sprawdzenie prognozy pogody na najbliższe kilka dni. Zabrania się układania mieszanki w czasie intensywnych opadów atmosferycznych. Nie dopuszcza się prowadzenia robót na zamarzniętym podłożu.

Opis technologii stabilizacji

Wytwarzanie gruntu stabilizowanego spoiwem hydraulicznym

Technologia wytwarzania mieszanki powinna być następująca:

  • spulchnienie gruntu naturalnego – wymagane w przypadku gruntów bardzo spoistych,
  • ewentualne rozłożenie materiału doziarniającego,
  • ewentualne dodanie wody – do wilgotności optymalnej,
  • rozłożenie spoiwa – w ilości zgodnej z receptą roboczą,
  • wymieszanie wszystkich składników na projektowaną głębokość.

Mieszarki powinny zapewniać prawidłowe wymieszanie składników, do jednolitego wyglądu, ze względu na barwę oraz uziarnienie. W przypadku niewystarczającej jednorodności mieszanki należy zastosować większą ilość przejść maszyn mieszających.

W przypadku konieczności uzyskania większej nośności i wytrzymałości wykonywanej podbudowy oraz w przypadku szczególnie złych warunków gruntowo-wodnych może być zastosowana technologia wieloetapowa:

  • spulchnianie gruntu,
  • rozłożenie spoiwa,
  • mieszanie gruntu ze spoiwem na dużą głębokość,
  • wstępne zagęszczenie warstwy,
  • rozłożenie nowego spoiwa,
  • ewentualne rozłożenie materiału doziarniającego,
  • mieszanie gruntu ze spoiwem na mniejszą głębokość.

W takim przypadku pierwszy dodatek spoiwa ma na celu doprowadzenie gruntu do wilgotności optymalnej i umożliwia jego właściwe zagęszczenie, a drugi dodatek spoiwa powoduje właściwe związanie gruntu i uzyskanie wytrzymałości an ściskanie. W poszczególnych etapach mogą być zastosowane różne rodzaje spoiw oraz różne głębokości mieszania.

W przypadku wykorzystywania do stabilizacji mieszarek stacjonarnych wszystkie składniki muszą być dostarczone do wytwórni a następnie dozowane zgodnie z receptą laboratoryjną.

Zagęszczanie warstwy gruntu stabilizowanego spoiwem hydraulicznym

Po wymieszaniu wszystkich składników mieszanki powierzchnię warstwy należy zagęścić jednym lub dwoma przejściami walca. Po tym należy ostatecznie wyrównać powierzchnię warstwy i przystąpić do końcowego zagęszczania. W przypadku wykonywania dużej grubości warstwy, do początkowego zagęszczania należy stosować ciężkie walce wibracyjne lub okołkowane. Dalej zagęszczenie należy kontynuować przy użyciu walców stalowych gładkich lub walców ogumionych. Potrzebną ilość przejść walców należy dobrać doświadczalnie, ale nie mniej niż 4.

Zagęszczanie należy rozpocząć od krawędzi podbudowy i posuwać się pasami równoległymi w stronę środka drogi. Kolejne pasy powinny zachodzić na siebie co najmniej 10 cm. Szczególną uwagę należy zwrócić do zagęszczania miejsc w sąsiedztwie szczelin roboczych oraz urządzeń obcych.

Dla ulepszonego podłoża zagęszczanie należy kontynuować do osiągnięcia wskaźnika 1,00 według normalnej próby Proctora (BN-77/8931-12). W przypadku zagęszczania nasypów zagęszczenie należy kontynuować do wskaźnika zagęszczenia zgodnego z normą PN-S-02205:1998.

Spoiny robocze

W celu poprawnego wykonania szczelin roboczych należy kolejne działki dzienne i pasy technologiczne wykonywać z zakładem. Zakład podłużny powinien wynosić co najmniej 10 cm a zakład poprzeczny co najmniej 50 cm.

Pielęgnacja

Jest kilka metod pielęgnacji wykonanej stabilizacji spoiwem popiołowym. Są one powszechnie znane i stosowane także przy stabilizacji innymi spoiwami. Jednak w przypadku stabilizacji gruntów spoistych pielęgnacja jest wymagana tylko w warunkach upalnego lata. W innych warunkach pogodowych nie następuje szybkie parowanie wody z powierzchni, a woda zawarta wewnątrz warstwy jest praktycznie szczelnie zamknięta w strukturze gruntu spoistego i nie ma możliwości odparowania.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.