Subwencja na odbudowy po powodziMinisterstwo Infrastruktury przygotowało propozycję nowych kryteriów podziału rezerwy subwencji ogólnej. Środki przeznaczane z tej puli na samorządowe inwestycje drogowe w przyszłym roku miałyby być ukierunkowane w przeważającej mierze na zadania związane z likwidacją skutków powodzi. Radosław Stępień, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, zapewnia jednak, że w projektowanej konstrukcji kryteriów zachowany zostanie dotychczasowy priorytet, czyli przedsięwzięcia związane z obiektami mostowymi, ale tym razem mają to być odbudowy tych zniszczonych powodzią.

Zachowanie mostowego priorytetu w zasadach podziału rezerwy subwencji ogólnej ma swoje uzasadnienie. Według Radosława Stępnia, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, jest pewną stała, na jaką samorządy mogą liczyć w planowaniu swoich polityk inwestycyjnych i finansowych. Niemniej położenie nacisku na inwestycje popowodziowe budzi pewne kontrowersje i to w samym środowisku beneficjentów tych środków, czyli w samorządach.

Czy samorządy liczące na wsparcie z rezerwy zechcą solidarnie podzielić się tymi środkami z jednostkami poszkodowanymi w powodzi? W tym wyjątkowym roku będziemy przekonywać samorządy, by skierować te środki tam, gdzie konieczne są odbudowy – mówił Radosław Stępień, podczas konferencji „Drogi po powodzi”, zorganizowanej przez Polski Kongres Drogowy (Warszawa, 22 lipca 2010 r.).

{mp3}subwencja-na-odbudowy-po-powodzi{/mp3}

 

Propozycje kryteriów służących do oceny i weryfikacji wniosków o dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej po uzgodnieniu z Ministrem Finansów zostały przekazane 9 lipca br. do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na posiedzeniu tej Komisji, 28 lipca br., strona samorządowa uznała, że nie ma uzasadnienia dla rządowej propozycji kryterialnego przesuwania środków rezerwy. Podkreślała przy tym solidarność z samorządami poszkodowanymi w powodzi, lecz nie aprobowała odgórnie narzucanego rozstrzygnięcia, prowadzącego do odbierania środków finansowych innym jednostkom administracji terytorialnej.

Agnieszka Serbeńska

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.