droga gminnaW ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 rząd corocznie przeznaczy dla jednostek samorządu terytorialnego w województwie śląskim około 70 mln zł. Pula tych środków będzie dzielona po połowie pomiędzy powiaty i gminy. Program obejmuje inwestycje jednoroczne, a wniosek ma prawo zgłosić jedynie ustawowy zarządca drogi.

Wczoraj w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie informacyjne dla samorządowców poświęcone programowi przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych. W spotkaniu wziął udział I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. Szczegółowe informacje na temat programu, zasad pozyskiwania wsparcia w jego ramach, zasad dotyczących wypełniania wniosku o dofinansowanie, kryteriów oceny i wyboru projektów przekazała Dorota Wójtowicz, dyrektor Wydziału  Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu na drogach gminnych i powiatowych, zwiększenie płynności ruchu, podniesienie standardów technicznych dróg oraz rozwój ich spójnej sieci poprzez poprawę połączeń lokalnych z drogami wyższej kategorii. Zadaniem wojewodów, podobnie jak poprzednio, będzie nabór wniosków oraz wypłata dotacji jednostkom samorządu terytorialnego.

Każda gmina i miasto na prawach powiatu może złożyć co roku jeden wniosek, a każdy powiat – dwa. Wnioskowana dotacja to maksymalnie 3 mln złotych i nie więcej niż 50 procent wkładu własnego. Nabór wniosków odbywać się będzie od 1 do 15 września 2016 r.dla przedsięwzięć realizowanych w 2017 roku.

Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w zakładce Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej: 
http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzzfe/Program_rozwoju_gminnej_i_powiatowej_infrastruktury_drogowej_na_lata_2016_-_2019.html

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki, http://www.katowice.uw.gov.pl/

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.