edroga.pl - portal drogowy

Poniedziałek
21 Maj
2012
Wielkość czcionki
  • Powiększ czcionkę
  • Standardowa wielkość czcionki
  • Zmniejsz czcionkę
Forum Forum drogowe Nowości w branży podniesienie brd na poziom "europejski"

podniesienie brd na poziom "europejski"

Techniki, Urządzenia, Sprzęt, Technologie

Moderatorzy: moderator, redakcja

Posty: 18 • Strona 1 z 21, 2

podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: romekx » 31 lip 2009 07:00

Po przeczytaniu artykułu nt brd w miastach nasuwa mi się następujące pytanie. Czy nie uważacie, że
po zastosowaniu/zaprojektowaniu na drogach (szczególnie w miastach) barier ochronnych o podwyższonym tzw poziomie powstrzymywania (będącym w stanie zatrzymać pojazdy większe niż samochody osobowe) należy bezwzględnie kontrolować tzw poziom intensywności zderzenia, który
wg PN-EN 1317 gwarantuje, że po uderzeniu w taką barierę pasażerowie samochodów osobowych maja szansę przeżycia ? W ten sposób od ponad 10-ciu lat budowane są drogi w zdecydowanej większości państw UE.
romekx
Gość
 

Re: podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: szopik » 19 sie 2009 10:40

No tak ale czy tamte bariery nie uwzględniają norm ? Wydaje się że powinny być bezpieczne. Nawiązując do barier to myślę że należy patrzeć również na motocyklistów i zastanowić się czy bariery linowe po uderzeniu takiego rozpędzonego człowieka nie zadziałają jak kilka pił mechanicznych i poszatkują go :?:
Awatar użytkownika
szopik
Zarejestrowany użytkownik
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2009 10:54

Re: podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: valdi » 19 sie 2009 12:23

kiedys juz odpisywałem na ten temat poruszany już kilkakrotnie przez użytkownika romekx .. w 2006 roku generalna stworzyła już wytyczne stosowania drogowych barier na podstawie własnie PN-EN 1317... (chyba w tym roku albo w 2008 nie pamietam ;) większe biura projektowe otrzymały te wytyczne do stosowania na drogach krajowych.
valdi
Gość
 

Re: podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: romekx » 20 sie 2009 08:06

Coś mi się nie zgadza. Jeżeli jest tak jak piszesz to jakie poziomy powstrzymywania mamy na naszych autostradach /drogach szybkiego ruchu? a na obiektach? i dlaczego stosowane są ciągle tzw bariero-poręcze ? - przecież żadna z nich nie posiada wyników testów zderzeniowych i z prawdopodobieństwem bliskim 100 % ich poziom intensywności zderzenia nie spełnia wymogów bezpieczeństwa czyli są potencjalnie niebezpieczne dla użytkowników.
Może się mylę?
romekx
Gość
 

Re: podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: valdi » 20 sie 2009 10:34

ja nie pisze jakie mamy .. tylko że zostały już opracowane takie wytyczne i przekazane do niektórych biur chyba dopiero w tym roku (jak pisałem dokłądnie nie pamietam) więc jeśli zostały one przekazane teraz wiec bariery na podstawie tych wytycznych beda stosowane w dopiero projektowanych autostradach itp. a nie w już istniejących..czy teraz budowanych (bo pewnie projekt powstawał przed wytycznymi)... a poza tym jest jeszcze kwestia czy inwestor będzie sie trzymał swoich wytycznych i sprawdzał pod tym względem projaktanta...
valdi
Gość
 

Re: podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: valdi » 20 sie 2009 14:59

i jeszcze jedna rzecz ... czy jak projektant określi wymagania jakie powinna mieć taka bariera (poziom powstrzymywania itp.) w STWiORB to pewnie będą problemy na budowie..
valdi
Gość
 

Re: podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: Gość » 21 sie 2009 07:30

Parametry barier nie powinny być raczej "określane" przez projektantów. Dzieje się to czasami zbyt odważnie tzn nie ma jeszcze barier o takich parametrach np. H4b i W-2 ( takie parametry mogą mieć jedynie bariery betonowe wylewane na miejscu i na stałe przytwierdzone do podłoża - mają one niestety "kiepskie" wyniki poziomu intensywności zderzenia i są niebezpieczne dla samochodów osobowych).Projektanci podczas projektowania, po ustaleniu parametrów bezpieczeństwa wymaganych przez zarządzającego drogą, powinni znaleźć (chociażby na podstawie informacji z IBDiM) istniejące już konstrukcje barier i dopiero wtedy zaprojektować je na drodze. W innym wypadku może rzeczywiście dojść do "problemów na budowie".
Wypadki gdzie bariery bardziej szkodzą niż pomagają zdarzają się stosunkowo rzadko lecz mają z reguły dość poważne konsekwencje (niestety statystyki nie wyróżniają takich wypadków).Wprowadzenie nowego spojrzenia na bariery ochronne jest dość trudnym tematem. Norma PN-EN 1317/2 w wersji polskiej wydana została w 2001 r!!! To już 8 lat - chyba to dość czasu na działanie?
Jeżeli na budowanych obecnie drogach (rzeczywiście zaprojektowanych przed kilku latach) nie będziemy próbowali , tam gdzie to możliwe, zastosować "barier bezpiecznych" to przez następne kilkadziesiąt lat będziemy kilka razy w roku słyszeli np. o spadaniu ciężarówek z mostów/wiaduktów,przejeżdżaniu ciężarówek na przeciwległy pas ruchu, poważnych uszkodzeń ciała u podróżujących samochodami osobowymi uderzającymi z dużą prędkością w bariery ochronne. Może podjąć próbę zapobiegania taki wypadkom?
Gość
Gość
 

Re: podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: projektant EU » 21 sie 2009 15:42

na rynku sa juz dostepne stalowe bariery N2W1 spelniajace wymagania europejskich standardow.
projektant EU
Gość
 

Re: podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: Gość » 24 sie 2009 06:40

Problemem przy konstrukcji barier ochronnych nie sa poziomy powstrzymywania N1-N2. To jest "przedszkole" i wiele rzeczy można tutaj zrobić bo samochody sa relatywnie niewielkie (do 1,5 t). Kłopot jest od poziomów H1 ( czyli małe samochody ciężarowe i większe)w górę.Uzyskanie wskaźnika W poniżej 3 jest tu już sztuką.Oczywiście o o ile chce się uzyskać bezpieczny poziom intensywności zderzenia a bariera ma mieć wagę 1 mb na odpowiednim (konkurencyjnym) poziomie.
Gość
Gość
 

Re: podniesienie brd na poziom "europejski"

Postautor: Pele » 23 paź 2009 09:38

Panowie już od paru lat są dostępne bariery betonowe spełniające wymogi normy PN EN 1317 -1 -2. Jest taka firma w Kluczborku która robi austriackie bariery Delta Bloc na licencji. Bariery te można zobaczyć na A1 (Nowe Marzy) A4 Zgorzelec Krzyżowa itd. itp. Brak tylko egzekwowania przez budujących podstaw tej normy a wytycznych jak nie było tak nie ma dalej.
Pele
Gość
 

Następna

Posty: 18 • Strona 1 z 21, 2

Wróć do Nowości w branży

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

Kontakt

Napisz do Nas:

redakcja@edroga.pl

Sonda

Hałas komunikacyjny mieście można skutecznie ograniczyć poprzez: