Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Zgłoszenie budowy przejazdu

Zgłoszenie budowy przejazdu 11 miesiąc 4 tygodni temu #4290

  • Masław
  • Masław Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 5
  • Oklaski: 0
Cześć koledzy.

Czy wg was można zgłosić roboty budowlane (czyli nie uzyskiwać pozwolenia na budowę) polegające na budowie zupełnie nowego przejazdu kolejowego w pasie kolejowym? Wydaje mi się, że definicja przebudowy będzie w takim przypadku dochowana, ponieważ droga nie będzie wymagała zmiany pasa drogowego.

Pozdrawiam!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zgłoszenie budowy przejazdu 11 miesiąc 3 tygodni temu #4291

  • jaroslaw_
  • jaroslaw_ Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 22
  • Oklaski: 0
Skoro to jest budowa nowego skrzyżowania, to skąd w ogóle mowa o przebudowie? Obecnie droga kończy się przed torami?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zgłoszenie budowy przejazdu 11 miesiąc 2 tygodni temu #4296

  • Masław
  • Masław Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 5
  • Oklaski: 0
No a niby co ma wspolnego jedno z drugim? Mozna zglosic przebudowe drogi, w ramach ktorej wybuduje sie calkiem nowe oboekty jak chodniki, rowy skrzyzowania etc. Stad moje pytanie. Droga nie konczy sie przed torami. Konczy sie tylko pas drogowy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zgłoszenie budowy przejazdu 11 miesiąc 2 tygodni temu #4297

  • jaroslaw_
  • jaroslaw_ Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 22
  • Oklaski: 0
Nie bardzo rozumiem, skoro droga nie kończy się przed torami, to co znajduje się na przecięciu drogi z torami?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zgłoszenie budowy przejazdu 2 tygodni 18 godzin temu #4407

  • swk20
  • swk20 Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 4
  • Oklaski: 0
Kolego, wyjść trzeba od definicji drogi. Droga to nie tylko jezdnia. Zerknij do rozporządzenia jaka jest definicja drogi, to jest jezdnia, chodnik, ścieżki, urządzenia zabezpieczające itd. wobec czego jeśli jest jezdnia to znaczy że jest droga. więc jeśli chcesz dobudować chodnik to możesz przebudować istniejącą drogę bo ona już jest. natomiast jeśli nie ma jezdni, to nie możesz przebudować nic, żeby powstało coś.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zgłoszenie budowy przejazdu 2 tygodni 18 godzin temu #4408

  • swk20
  • swk20 Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 4
  • Oklaski: 0
Kontynuując wątek przejazdu kolejowego.
Czy ktoś z szanownych kolegów koleżanek, wie jaka jest procedura administracyjna gdy chcemy wykonać chodnika przy istniejącej drodze powiatowej przebiegającej przez tory kolejowe przejazdem kat B?

Druga rzecz jak interpretować zapis ustawy (o transporcie kolejowym):
Art. 53. 1. Usytuowanie budowli, budynków, drzew i krzewów oraz wykonywanie robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowych, bocznic kolejowych i przejazdów kolejowych może mieć miejsce w odległości niezakłócającej ich eksploatacji, działania urządzeń związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego, a także niepowodującej zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego.
2. Budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m, z zastrzeżeniem ust. 4.

oraz

Art. 57. 1.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od warunków usytuowania budynków i budowli określonych w art. 53 oraz wykonywania robót ziemnych określonych na podstawie art. 54. Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia oraz bezpieczeństwa i prawidłowego ruchu kolejowego, a także nie może zakłócać działania urządzeń służących do prowadzenia tego ruchu. 2. Właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, udziela bądź odmawia zgody na odstępstwo po uzyskaniu opinii właściwego zarządcy.

Mając na uwadze powyższe przepisy techniczno-budowlane nie pozwalają projektować i budować obiektów które nie są przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego i utrzymania linii kolejowej oraz do obsługi przewozu osób i rzeczy w odległości mniejszej niż 10 m od granicy od granicy działki kolejowej lub 20m od krawędzi skrajnego toru oraz nie pozwalają prowadzić robót ziemnych w odległości mniejszej niż 4m od granicy działki kolejowej.

Jeżeli nie są spełnione powyższe wymagania należy uzyskać uzgodnienia inwestycji od zarządcy terenu kolejowego a następnie wystąpić z wnioskiem o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych do właściwego organu czyli starosty bądź wojewody.

Sam przejazd kolejowy jest elementem infrastruktury kolejowej, natomiast droga i ewentualnie chodnik dobiegający do przejazdu już nie? bo to jest element infrastruktury drogowej a nie kolejowej?
czy ja to dobrze rozumiem?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.161 s.