Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Dostep do drogi publicznej wewnętrznej bez kategor

Dostep do drogi publicznej wewnętrznej bez kategor 1 miesiąc 2 tygodni temu #4321

  • sabr
  • sabr Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 2
  • Oklaski: 0
Dzień dobry Drodzy Forumowicze!

Piszę z problemem - nabyłem działkę objętą MPZP jako budowlaną.
Działka leży przy drodze należącej do gminy (w KW wpisana gmina, wykorzystanie DR-drogi).
Obecnie owa droga nie ma kategorii na tym odcinku - 400 mb dalej od skrzyżowania z inną drogą już ma kategorię jako droga gminna. Jak się domyślacie na chwilę obecną jest to droga polna.

W wydziale architektury powiedziano mi, że nie mogę otrzymać pozwolenia na budowę z racji braku dostępu do drogi publicznej..?? Zażyczyli sobie odemnie decyzji o lokalizacji zjazdu..? Pani naczelnik wydziału architektury wymyśliła sobie, że wyda mi pozwolenie na budowę domu dopiero jak będzie ta droga wykonana..

Wydaje mi się, że skoro graniczę z drogą wewnętrzną (ale będącą własnością gminy) to w rozumieniu ustawy mam dostęp do drogi publicznej i powinienem mieć możliwość otrzymania pozwolenia na budowę?

Nawet chcę tę drogą doprowadzić do jakiejś tymczasowej kultury - utwardzić tłuczniem i tym podobne.. ale nawet bez tego czy z Waszego doświadczenia architektura ma podstawę prawną do takiego stanowiska?

Czy mogę wymagać od wydziału infrastruktury pisma potwierdzającego, że działka ma dostęp do drogi publicznej przez drogę wewnętrzną gminną?

Pozdrawiam,
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dostep do drogi publicznej wewnętrznej bez kategor 1 miesiąc 2 tygodni temu #4322

  • jaroslaw_
  • jaroslaw_ Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 19
  • Oklaski: 0
sabr napisał:
Wydaje mi się, że skoro graniczę z drogą wewnętrzną (ale będącą własnością gminy) to w rozumieniu ustawy mam dostęp do drogi publicznej i powinienem mieć możliwość otrzymania pozwolenia na budowę?
Droga wewnętrzna, niezależnie od tego kto jest jej właścicielem nie jest drogą publiczną. W tym przypadku należy postępować tak, jak się postępuje, kiedy dostęp do drogi jest wyłącznie przez działkę innego właściciela.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dostep do drogi publicznej wewnętrznej bez kategor 1 miesiąc 1 tydzień temu #4323

  • misiek
  • misiek Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 2
  • Oklaski: 0
Hmmm. A to ciekawe.
1. zerknij na art.2 pkt 14 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak byk jest tam zdefiniowane:
„dostęp do drogi publicznej” – należy przez to rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej;
Dodam przy tym że dostęp bezpośredni to zjazd, a skrzyżowanie drogi wewnętrznej z droga publiczną to też zjazd.
2. jeżeli działka jest działką budowlaną to z definicji posiada dostęp do drogi publicznej. Inaczej nie może być działką budowlaną.
Właśnie tacy urzędnicy ciężko pracują na opinię o całej profesji.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dostep do drogi publicznej wewnętrznej bez kategor 1 miesiąc 2 dni temu #4327

Oświadczenie zarządcy drogi wewnętrznej (w tym wypadku jak rozumiem - wydziału Infrastruktury), o dostępie do drogi publicznej powinno być wystarczające - zgodnie z obowiązującymi przepisami przywołanymi w poradach innych uczestników.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dostep do drogi publicznej wewnętrznej bez kategor 1 miesiąc 2 dni temu #4328

  • sabr
  • sabr Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 2
  • Oklaski: 0
Tylko jeżeli ja nie mam ustanowionej służebności przejazdu na tej drodze wewnętrznej (będącej własnością miasta) to ta droga jest jak droga sąsiada "może postawić szlaban/płot" i nikogo nie wpuszczać - prawda?

W takim wypadku chyba nie mam innego wyjścia jak ustanowić drogę konieczną... :(
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dostep do drogi publicznej wewnętrznej bez kategor 1 tydzień 2 dni temu #4340

Pozwolę się wtrącić. Zaznaczam, że pracuję w Urzędzie na stanowisku drogowca.
W tym zakresie sprawa powinna wyglądać następująco - bynajmniej u nas.
Wystąp do zarządcy drogi (jak piszesz Miasta) o lokalizację zjazdu na drogę wewnętrzną. Zwykła korespondencja z zaznaczoną lokalizacja na mapie zasadniczej.
Urząd powinien wydać Ci uzgodnienie w postaci zwykłej korespondencji (nie decyzji - zgodnie z ustawą o drogach publicznych), podającą warunki. I to musi być przez "uwzględnianie" przez wydział Architektury.
Ponadto pragnę, zaznaczyć, że Gminy nie maja obowiązku nadawać każdej drodze Kategorii Drogi Publicznej (zgodnie z ustawa o Drogach publicznych), i mogą kształtować siatkę dróg na bazie wewnętrznych dróg gminnych (które muszą mieć powiązanie z droga publiczną).
A reszta jak pisał "misiek"....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.206 s.