Bierne bezpieczeństwo... czyli okiem laika- Jak myślisz, które urządzenia na poboczu są bezpieczne dla kierowcy?
- Znak 100 km na godzinę… Wtedy dopiero czuję komfort jazdy, mogę bezpiecznie wcisnąć gaz nie myśląc o mandatach – odpowiada rozbawiony Jurek.

Tak z pewnością myśli wielu kierowców. Trudno wymagać od nich znajomości nowoczesnych rozwiązań technicznych. Dla przeciętnego kierowcy słupek jest słupkiem i niczym więcej. Dla inwestora czy projektanta jakakolwiek konstrukcja umieszczona na poboczu drogi powinna być bardzo istotna. Oni powinni traktować kierowców jak nieporadne dzieci, które dostały do ręki zabawkę mogącą zagrozić im i wszystkim innym użytkownikom drogi. Stąd tak istotny jest dobór właściwych materiałów. Słupki Prolife montowane przy drogach ekspresowych czy autostradach stały się wręcz normą w krajach, gdzie bezpieczeństwo ruchu drogowego stało się priorytetem, także w polityce rządowej. Zapewniające bezpieczeństwo jednym użytkownikom drogi mogą stanowić poważne zagrożenie dla innych.

 

Bariery linowe wzbudzają najwięcej kontrowersji. Stosowane w jednych krajach, w innych wycofywane są z użycia. Powód – protesty motocyklistów i zalecenia instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo ruchu. Ograniczenie skutków zdarzeń drogowych niesie ze sobą także wymierne korzyści – miliony euro, które nie zostają wydane na służby drogowe, porządkowe, ratunkowe, a co najważniejsze na długotrwałe rehabilitacje ofiar wypadków. Nieco droższe pasywne konstrukcje pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy.

W XXI wieku droga i jej pobocze stają się wyzwaniem dla inżynierii. Inteligentne Systemy Transportowe są dla wielu aglomeracji jedną z alternatyw dla zatłoczonych ulic. Płynność ruchu sprawia, że ograniczony zostaje hałas, zmniejszone zanieczyszczenie powietrza, a kierowcy oszczędzają czas i paliwo. Ale najistotniejszym zadaniem, które spełniają systemy zarządzania ruchem jest informacja. Dzięki niej kierowcy są uprzedzani o wszelkich możliwych komplikacjach podczas podróży.

bierne bezpieczeństwo
bariery ochronne

Wszystkie rozwiązania wykorzystywane przy projektowaniu dróg powinny być podporządkowane naczelnej zasadzie: bezpieczeństwo użytkowników drogi nie zależy tylko od nich. Przewidywanie wszystkich ewentualnych tragicznych zdarzeń oraz  ich konsekwentne eliminowanie są wyzwaniem dla inżynierii ruchu. Technologia i nowatorskie rozwiązania pozwalają na uniknięcie wszelkich konsekwencji tragicznych zdarzeń drogowych i traktowanie uczestników ruchu niczym nieświadomych niebezpieczeństwa dzieci. Kierowcy bardzo często nawet nie znają znaków drogowych, co potwierdza wieloletnia obserwacja prowadzona przez policjantów. Stąd szeroko pojęta edukacja, konsekwentne rozliczanie wszystkich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drodze; od projektantów po kierowców, może zmienić policyjne statystyki ofiar wypadków.

Alina Duda

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.