edroga.pl - portal drogowy

Niedziela
5 Lut
2012
Wielkość czcionki
  • Powiększ czcionkę
  • Standardowa wielkość czcionki
  • Zmniejsz czcionkę
Inżynieria ruchu Komunikacja publiczna Rola roweru w polityce transportowej UE i Polski

Rola roweru w polityce transportowej UE i Polski

Email Drukuj
Spis treści
Rola roweru w polityce transportowej UE i Polski
Rowerowa Polska...

Rola roweru w polityce transportowej UE i PolskiW niektórych miastach europejskich udział podróży na rowerze przekracza nawet 30%, jak we włoskim mieście Ferrara (31%). Wśród „rowerowych” liderów jest Kopenhaga (30% udziału podróży rowerem),  Cambridge (27%), Amsterdam (25%), Bazylea (23%), a także Fryburg (20%) i Berno (15%). To efekt prawidłowych polityk transportowych, jakie przyjęły i realizowały te miasta. Zasady tych polityk wyznacza szereg europejskich dokumentów. W nich właśnie istotną rolę przypisano ruchowi rowerowemu.

Transport rowerowy został uwzględniony w zapisach międzynarodowych dokumentów strategicznych. Między innymi wpisano go w politykę zrównoważonego rozwoju przyjętą na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku. Wypracowana wówczas AGENDA 21 postanawia, że wszystkie sektory ludzkiej aktywności powinny się odbywać zgodnie ze zrównoważonym rozwojem, a co za tym idzie postuluje rozwijanie i popieranie tańszych, mniej szkodliwych i bezpieczniejszych dla środowiska systemów transportu.

Rower: ekologiczna alternatywa transportu

W 1994 roku w Amsterdamie podczas konferencji „car free city” (miasto uwolnione od samochodu) uchwalono „Kartę Europejskich Miast Bez Samochodu” stawiającą następujące wyzwanie: „Musimy popierać ograniczanie użytkowania samochodów i promocję środowiskowo przyjaznych środków transportu, w tym roweru. Musimy przekonywać i wskazywać motywacje do zmiany przyzwyczajeń w zakresie sposobu podróżowania”.

Również dokumenty międzynarodowych organizacji, takich jak OECD, ECMT, WHO, stawiają wobec władz różnych szczebli następujące wymagania:

  • zintegrować zagospodarowanie terenu i planowanie transportu w taki sposób, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na transport i umożliwić rozwój alternatywnych wobec samochodów form transportu;
  • zachęcać do korzystania z niesilnikowych środków transportu poprzez tworzenie sieci dróg dla rowerów i dla pieszych;
  • tak kształtować przestrzeń, aby ułatwić dostępność infrastrukturą dla rowerzystów obszarów mieszkalnych, miejsc pracy, obszarów handlu i wypoczynku;
  • kreować dogodne warunki środowiskowe, sposoby osadnictwa oraz infrastrukturę transportu zbiorowego o dobrych standardach obsługi, które dopuszczą i będą stymulować istotny wzrost liczby krótkich podróży realizowanych pieszo lub rowerem;
  • szeroko promować codzienne (regularne ćwiczenia fizyczne) i bezpieczne używanie roweru (fizycznie aktywny rodzaj transportu) dla poprawy zdrowia społeczeństwa, szczególnie w zakresie chorób układu krążenia i chorób serca;
  • zachęcać do rozwoju intermodalności transportu publicznego z rowerowym;
  • promować proekologiczne postawy w dziedzinie transportu, takie jak: ograniczenie użytkowania samochodów, zmiana zachowań komunikacyjnych wymuszana nowymi przepisami ruchu drogowego, ograniczenia prędkości.

Zwiększenie wykorzystania roweru jako sposobu poprawy zdrowia społeczeństwa zapisane jest w „Karcie Transportu Środowiska i Zdrowia” WHO. Takie podejście ma spowodować równocześnie korzystne zmiany w podziale zadań przewozowych, które przyczynią się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych, oraz zahamowania zmian klimatycznych na kuli ziemskiej. Przy tym oddzielenie ruchu rowerowego i pieszego od ciągów ruchu samochodowego stwarza warunki do podniesienia jakości przestrzeni publicznej, w której prowadzone są drogi rowerowe.

Zapisy w europejskich Księgach

Rozwojowi ruchu rowerowego sprzyjają dokumenty Komisji Europejskiej. W tzw. Zielonej i Białej Księdze, określających wspólną politykę transportową na rzecz zrównoważonej mobilności założono usprawnienie procesu planowania przestrzennego (zwłaszcza użytkowania terenu) tak, aby ograniczyć zapotrzebowanie na przewozy (potrzebę ruchliwości) i umożliwić rozwój alternatywnych wobec samochodów form transportu. Postawiono też na rozwój i podnoszenie konkurencyjności mniej uciążliwych dla środowiska rodzajów transportu, takich jak: kolej, transport kombinowany, transport zbiorowy, transport niesilnikowy.

„Biała Księga”( White Paper: European Transport Policy for 2010: time to decide - 2001) zawiera następujące zadania: adaptacja transportu publicznego do przewożenia rowerów, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, szczególnie pieszych i rowerzystów, nacisk w badaniach i technologii na czysty i sprawny transport. Zwraca też uwagę, że władze centralne i lokalne powinny jak najszybciej rozwiązać problem samochodu w obszarach zurbanizowanych. W tym przypadku alternatywą jest promocja czystych pojazdów i dobrego jakościowo transportu publicznego. Powinno się tworzyć alternatywy dla samochodu, zarówno w zakresie infrastruktury (linie tramwajowe, ścieżki rowerowe, pasy ruchu z priorytetem dla komunikacji zbiorowej), jak i parametrów usługi (jakość, informacja). Komisja Europejska promuje wzrost użytkowania czystych pojazdów i form transportu publicznego oraz wspiera (poprzez unijne fundusze) gminy podejmujące pionierskie działania i inicjatywy, realizujące przy tym narodowe plany rozwoju.

Zielona Księga „W kierunku nowej kultury mobilności w mieście” (KOM(2007)551. Bruksela 25.9.2007) z kolei jako główny problem podejmuje komunikacyjne zatłoczenie miast. Zwraca więc uwagę na to, że należy podjąć działania mające na celu uatrakcyjnienie i uczynienie bardziej bezpiecznymi alternatywnych w stosunku do prywatnego samochodu sposobów poruszania się, takich jak chodzenie pieszo, jazda na rowerze, transport zbiorowy. W celu uatrakcyjnienia i uczynienia bardziej bezpiecznymi chodzenie pieszo i jazdę na rowerze władze lokalne i regionalne powinny:

  • zapewnić pełną integrację tych sposobów poruszania się w ramach opracowywania i monitorowania polityki w zakresie mobilności w mieście,
  • zwrócić większą uwagę na rozwój odpowiedniej infrastruktury,
  • w pełni zaangażować rodziny, dzieci i młodzież w opracowanie nowej polityki.

Inicjatywy w miastach, firmach i szkołach mogą promować jazdę na rowerze i chodzenie pieszo, na przykład poprzez: gry związane z ruchem ulicznym, ocenę bezpieczeństwa drogowego, pakiety edukacyjne. Większe miasta powinny rozważyć możliwość mianowania urzędnika wyłącznie odpowiedzialnego za propagowanie chodzenia pieszo i jazdy na rowerze.



 

Od redakcji

 

Jaki był miniony rok w branży drogowej?

To był na pewno rok trudny i obfitujący w zaskakujące wydarzenia, wynikające w dużej ...

Tematy z forum

 

Strefa ruchu, bezruchu i bez… (?)

Od ponad 4 miesięcy mamy nowe, rewolucyjne regulacje ustawowe dotyczące  ruchu drogoweg...

Zdaniem drogowców

 

Musi być więcej środków na utrzymanie dróg

Poza budową nowych odcinków dróg, konieczne jest przeznaczenie znacznie większych niż...

Drogowy blog

 

e-Systemy w transporcie

Gdy mówimy o unowocześnieniu i przebudowie polskiej sieci drogowej to mamy na myśli ró...

Ze świata

 

Holandia: OV-bicycle ma już 100-tysięcznego użytkownika

OV-bicycle jest systemem wynajmu rowerów publicznych, który umożliwia pasażerom transp...

Kontakt

Napisz do Nas:

redakcja@edroga.pl

Newsletter

Sonda

Rok 2012 będzie w drogownictwie: