Inżynieria ruchu

image005Ruszyły konsultacje z mieszkańcami dotyczące założeń Mobilnego Krakowa, czyli planu realizacji polityki transportowej w mieście. Proponowane rozwiązania wyraźnie wzmocnią komunikację miejską, przez co przyczynią się do zmniejszenia smogu i hałasu w mieście, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa oraz ogólnie polepszą jakość życia w Krakowie. Plan zakłada ograniczenie ruchu samochodów w ścisłym centrum, wprowadzając trzy nowe strefy dostępności do Śródmieścia.

P4130029Na podstawie zarządzenia prezydenta Legnicy od 6 lutego br. na terenie miasta zostaje wprowadzony całkowity zakaz tranzytowego wjazdu samochodów ciężarowych o masie powyżej 12 ton. Do miasta będą mogły wjeżdżać samochody o tym tonażu dowożące towary, pojazdy służb miejskich i należące do firm mających siedziby w Legnicy.

edroga661Każdej doby granice Warszawy przekracza blisko milion pojazdów. Najbardziej zatłoczone wylotówki to Trasa Toruńska, ul. Puławska, Pułkowa, Modlińska i Trakt Brzeski. Codziennie każdą z tych tras przejeżdża ponad 50 tysięcy samochodów.

DSC01198Choć pierwszy z przystanków wiedeńskich powstał w Poznaniu w kwietniu 2014 roku, to jednak wciąż zdarzają się przypadki, że pasażerowie oraz kierowcy nie wiedzą jak z nich korzystać. Dlatego Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu informuje, jakie zasady na nich obowiązują.

most rzeszowRzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST) to m.in. system zarządzania transportem publicznym, system dynamicznej informacji pasażerskiej, bilet elektroniczny, obszarowe sterowanie ruchem, dynamiczne ważenie pojazdów czy zarządzanie strefą płatnego parkowania. Wszystkie podsystemy kosztowały około 113 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło ponad 90 mln zł.

podgorna katowice ParkanizerJak każde duże miasto Katowice stoją przed wyzwaniem zapewnienia jak największej liczbie mieszkańców i przyjezdnych dostępu do handlu i usług w centrum. – Kładziemy duży nacisk na promowanie komunikacji publiczne, dlatego tworzymy centra przesiadkowe, linię tramwajową na południe miasta, czy kupujemy nowe autobusy, ale wprowadzamy także udogodnienia dla kierowców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.