contentmap_plugin

dom parkŚwiatowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na drogach ginie corocznie ponad 186 tys. dzieci. Codziennie setki z nich doznają obrażeń, często bardzo ciężkich. Te traumatyczne wydarzenia są źródłem ogromnego cierpienia, rozpaczy i przyczyną kłopotów ekonomicznych, z którymi borykają się rodziny i przyjaciele ofiar wypadków.

W 2014 roku w Polsce miało miejsce 3 210 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. 80 dzieci poniosło śmierć, a ponad 3,5 tys. doznało obrażeń. W stosunku do roku 2013 zmalała liczba wypadków o 244 (-7,1%), liczba zabitych (o 10 dzieci; -11,1%) i rannych (o 238 dzieci; -6,4 %). Ale to nadal za dużo.

Kraje, w których obserwuje się największe spadki liczby ofiar i obrażeń powstałych w następstwie wypadków drogowych, udowodniły, że dzięki wprowadzeniu surowych przepisów prawa i ich rygorystycznemu egzekwowaniu podnosi się poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego i uczestniczących w nim pojazdów.

Nie ma prostych, jednowymiarowych rozwiązań, które w wystarczający sposób ograniczałyby szerokie spektrum zagrożeń, na które narażone są dzieci na drogach, niemniej zidentyfikowano dziesięć najbardziej znanych strategii, które umożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na drogach.

***

Trzeci Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ, którego obchody kończą się 10 maja, ma zwrócić uwagę na to, co spotyka dzieci na drogach i zainicjować działania na rzecz zwiększenia ich bezpieczeństwa.

Bezpieczenstwo od malego KRBRD9 maja w Parku Skaryszewskim w Warszawie KRBRD organizuje z tej okazji piknik, skierowany przede wszystkim do maluchów. Odbędą się m.in.:
- Szpital dla Pluszaków, czyli edukacja z zakresu Pierwszej Pomocy dla dzieci i ich rodziców,
- prezentacja pojazdów ratowniczych,
- otwarty teatr z udziałem dzieci,
- malowanie bezpieczeństwa, czyli jak dzieci postrzegają bezpieczne ulice,
- rowerowe i hulajnogowe tory przeszkód,
- teoretyczne testy na kartę rowerową,
- możliwość zapoznania się ze sprzętem używanym przez Policję m.in. radiowozami i motocyklami,
- warsztaty z przygotowywania koszulek oraz kamizelek odblaskowych.

Dla dorosłych zaplanowano: porady eksperckie, pokazy poprawnego montowania fotelików w pojeździe oraz prawidłowego umiejscowienia i zapięcia w nim dziecka, warsztaty z zakresu bezpieczeństwa osób niewidomych jako uczestników ruchu drogowego, prezentacje zasad działania fotoradarów, spacer oraz gry, zabawy i konkursy odbywające się w alkogoglach, które zaburzają równowagę oraz imitują stan po spożyciu alkoholu.

Równocześnie, w trakcie trwania wydarzenia, Polski Czerwony Krzyż będzie prowadził szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, ratownictwa i pomocy socjalnej. Ponadto, prowadzony będzie pobór krwi i promocja honorowego krwiodawstwa. Odbędą się również Parkowe Mistrzostwa Nordic Walking dla Seniorów.

 

 

 

Źródło: KRBRD

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.