DSC0771Ruszyła ogólnopolska akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Jak co roku przed szkołami pojawiają się policyjne patrole, które dbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Przez najbliższe dwa tygodnie policjanci będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Ważnym elementem akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” jest informowanie dzieci i młodzieży o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach i udział policjantów w pogadankach na ten temat, które przygotowano w wielu szkołach. Funkcjonariusze z „drogówki”, poza omówieniem najważniejszych przepisów, udzielą dzieciom porad praktycznych, a nawet wskażą najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły.

Policja dokona też przeglądu dróg (ulic), między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych. Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności.

- W zeszłym roku policja drogowa zanotowała 80 ofiar śmiertelnych wśród dzieci do 14 roku życia - powiedział mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP. - Z przykrością muszę stwierdzić, że połowę tych ofiar śmiertelnych stanowią dzieci, które są przewożone samochodem w charakterze pasażerów. Do wypadków drogowych z udziałem dzieci bardzo rzadko dochodzi jednak w rejonach szkół. Najczęściej dzieje się tak w pobliżu miejsca zamieszkania, kiedy dziecko ma do pokonania ostatnią ulicę, poznaje osoby, sąsiadów, zna już topografię danego osiedla, jego czujność jest ograniczona i wtedy najczęściej dochodzi do potrąceń dzieci.

Policjant podsumował też stan bezpieczeństwa na polskich drogach w czasie tegorocznych wakacji. Według wstępnych danych w lipcu i sierpniu w niespełna 6 tys. wypadków drogowych zginęło prawie 500 osób, a około 7,5 tysiąca zostało rannych. W okresie wakacji polska policja zatrzymała także prawie 25 tys. nietrzeźwych kierujących.

W porównywnaniu do ubiegłego roku nastąpiła jednak nieznaczna poprawa – odnotowano ponad 600 wypadków mniej, a także mniej zabitych o 74 i mniej rannych o 891.

Źródło: KGP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.