edroga990Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie stosowania przez Niemcy ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w sektorze transportu. Komisja uznała niemieckie przepisy za niezgodne z zasadą swobodnego świadczenia usług i przepływu towarów.

Strona niemiecka musi w ciągu 2 miesięcy przekazać Komisji Europejskiej odpowiedź na powyższe zarzuty. W zależności od uzyskanych wyjaśnień, Komisja może podjąć decyzję o wydaniu uzasadnionej opinii, a następnie ewentualnym skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zdaniem Komisji, stosowanie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach nie jest uzasadnione w przypadku tranzytu i niektórych operacji transportu międyznarodowego, gdyż tworzy nieproporcjonalne bariery administracyjne i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego.  

***

Chociaż KE w pełni popiera wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech, to jednak musi zapewnić, że stosowanie wewnętrznych przepisów krajowych będzie zgodne z prawem UE, m.in. z dyrektywą dotyczącą delegowania pracowników oraz zasadami swobodnego przepływu towarów i proporcjonalności.

Niemcy to 22 kraj, w którym wprowadzono płacę minimalną. Ustawa weszła w życie 1 stycznia br. i przewiduje, że pracownik musi zarabiać minimum 8,5 euro za godzinę. Zapisy ustawy zastosowano również do firm spoza Niemiec, które świadczą usługi na ich terenie.

Źródło: KE

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.