PKM Man 44PKM Katowice zakupił 15 nowych autobusów marki MAN. To już druga partia z 40 kolejnych nowych pojazdów. W październiku na katowickie ulice wjechało 5 autobusów krótkich oraz 5 przegubowych. Kolejne 15 autobusów krótkich w swoją trasę wyjedzie jeszcze przed świętami. Kolejna, ostatnia dostawa nastąpi w marcu przyszłego roku. Zakupy te są kontynuacją realizowanego od dwóch lat projektu dofinansowanego w ramach ZIT RPO WSL 2014-2020, który obejmuje łącznie zakup 100 autobusów.

 

– Wymiana taboru wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym. Bez wątpienia wzrośnie komfort podróżowania dla pasażerów autobusów, co w połączeniu z innymi naszymi działaniami pomaga zachęcać do przesiadania się z własnego auta do środków komunikacji publicznej. Drugi ważny element to poprawa jakości powietrza i walka z niską emisją. Każdy z nowych autobusów jest wyposażony w ekologiczne jednostki napędowe, spełniające normę emisji spalin EURO 6 – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że nowo zakupione autobusy zastąpią wysłużone, 20-letnie pojazdy marki Neoplan i MAN.

Realizowany obecnie zakup 40 autobusów jest III etapem projektu pn. „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”. To 35 pojazdów krótkich oraz 5 przegubowych. Poziom dofinansowania wyniósł 85% z całej kwoty zadania, która wynosi ponad 36,5 mln zł.

- Pojazdy, które kupiliśmy dla naszych pasażerów są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, automatycznie dostosowującą temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej. Do innych udogodnień należą: duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu, na którym pojawiają się informacje o trasie przejazdu, głosowe zapowiedzi przystanków, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych, alfabet Braille'a na przyciskach, czy tzw. „przyklęk” i platforma dla wózków inwalidzkich. Dla wygody pasażerów w każdym z nowych autobusów znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć WiFi – podsumowuje Helena Ulanowska, prezes zarządu PKM Katowice.

Zakup nowych, niskoemisyjnych pojazdów pozwala na znaczącą poprawę komfortu podróży oraz eliminację kolejnych partii pojazdów wyeksploatowanych. Te wszystkie działania mają pozytywny wpływ na wzrost popularności komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, co korzystnie wpłynie na jakość życia w mieście.

Jakie są nowe autobusy?
To 15 autobusów krótkich – mierzących 12 metrów o wadze poniżej 19,2 ton. Wszystkie pojazdy są wyposażone w następujące udogodnienia dla osób starszych, niepełnosprawnych, jak i matek z małymi dziećmi:
• funkcja „przyklęku” uruchamiana przez kierowcę w czasie postoju autobusu pozwalająca na obniżenie stopni wejściowych o co najmniej 60 mm,
• bezstopniowe wejście w drzwiach pasażerskich, podłoga płaska, bez stopni,
• poprzecznych we wnętrzu pojazdu pokryta wykładziną antypoślizgową,
• siedzenia pasażerskie o ergonomicznym kształcie, miękko tapicerowane, odporne na akty wandalizmu,
• 30% miejsc pasażerskich dostępnych bezpośrednio z poziomu niskiej podłogi,
• zabudowana, ręcznie rozkładana rampa najazdowa do obsługi wózków inwalidzkich lub dziecięcych przy II i III drzwiach,
• krawędzie stopni wejściowych oznaczone jaskrawym, żółtym kolorem,
• światło przeznaczone do oświetlenia stopni drzwi oraz doświetlenia chodnika,
• wszystkie drzwi dwuskrzydłowe otwierane do wewnątrz autobusu, posiadające poręcze dla pasażerów,
• przyciski umieszczone na pionowych uchwytach (słupkach) oznakowane w sposób umożliwiający odczyt dla osób słabowidzących,
• system informacji pasażerskiej mający zapewnić emisję komunikatów zapowiedzi przystanków w formie dźwiękowej oraz graficznej wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu,
• klimatyzacja dwustrefowa przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.