edroga139Kierowcy samochodów ciężarowych, wjeżdżający do Krakowa, mogą zostać poproszeni o zważenie pojazdu. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wyposażył się w cztery specjalistyczne wagi przystosowane do tego celu.

Nowo otwarty punkt pomiarowy przy ul. Ks. Józefa jest pierwszym, który znajduje się na terenie Krakowa. - Od teraz nieuczciwi kierowcy, którzy przejeżdżają przez miasto przeciążonymi samochodami nie będą dewastować krakowskich dróg - zapowiada Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora ZIKiT. - W przyszłości podobna stacja pomiarów może zostać usytuowana w okolicach ul. Igołomskiej – dodaje.

ZIKiT posiada obecnie cztery wagi ze specjalnym osprzętem komputerowym, przeznaczone do ważenia samochodów ciężarowych. Zostały one przekazane Inspekcji Transportu Drogowego, która będzie wykonywać pomiary na zlecenie Zarządu.

- Podczas ważenia pojazd najeżdża każdą osią na poszczególne wagi i tak mierzony jest jego ciężar. Wszystko zależy od kategorii pojazdu, jednak przeciętny tir może ważyć 40 ton (razem z ładunkiem). Zdarzają się przeładowania o 10, a nawet 20 ton. Te pojazdy bardzo niszczą krakowskie drogi – mówi Paweł Kucharczyk. Kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalny tonaż pojazdów grozi kara od 500 złotych do nawet 15 tys. złotych. Dochód z nich wpłynie do budżetu gminy i zostanie przekazany na remonty dróg w mieście.

Według danych Instytutu Badawczego Dróg i Mostów co trzecia ciężarówka poruszająca się po polskich drogach jest przeciążona. Przejazd jednego samochodu ciężarowego o nacisku 20 ton na oś zużywa nawierzchnię w takim samym stopniu, co przejazd 2,5 miliona samochodów osobowych. W praktyce oznacza to, że drogi często wymagają remontu już po 3 latach użytkowania.


Źródło: UM Kraków

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.