Mobilność

edroga232Już niedługo nie tylko mieszkańcy Łodzi będą mogli korzystać z roweru miejskiego. Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego tę popularną formę komunikacji chce wprowadzić także w miastach, do których dojeżdżają pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

accidentMSWiA podaje, w I kwartale 2017 roku, w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, nastąpił spadek liczby wypadków, rannych oraz osób, które zginęły na drogach. Kierowcy coraz rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu. Od stycznia do marca policjanci ujawnili o 2015 mniej pijanych kierowców niż w I kwartale 2016 roku.

edroga178W marcu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące określenia zasad i warunków lokalizowania w przestrzeni publicznej tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń i obiektów małej architektury w Katowicach. Urząd Miasta opublikował już raport z badań. W ankiecie wzięli udział mieszkańcy Katowic, zarządcy nieruchomości oraz lokalni przedsiębiorcy, łącznie 1347 osób.

CpVc NWWgAAuSdLLatem 2017 roku rusza w Wiedniu projekt badawczy mający na celu wprowadzenie inteligentnych, bezzałogowych autobusów do komunikacji miejskiej. Środki finansowe na rozwój projektu, który ma zwiększyć wydajność oraz niezawodność działania pojazdów bezzałogowych pochodzą z austriackiego Ministerstwa Transportu.

karta ucznia 3Od 1 września uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie Kart ucznia. Proces ich wydawania już się rozpoczął.

suzuki jimny 02Rywalizacja w klasie aut terenowych nie jest tak zacięta jak w przypadku innych segmentów. Tu bardziej niż nowoczesna elektronika i wyszukane wzornictwo liczy się zdolność do jazdy w ekstremalnie trudnych warunkach. Japońska firma Suzuki oferuje niewielki, 3.5-metrowy samochód, który nie boi się bezdroży i w zasadzie nie ma konkurentów.