Mobilność

Logo itsTysiące badań i analiz technicznych, setki projektów krajowych i dziesiątki międzynarodowych. Dziesięć tysięcy opracowań naukowych, to część dorobku sześćdziesięciu pięciu lat działalności Instytutu Transportu Samochodowego, lidera w dziedzinie badań nad problemami transportu drogowego.

sadowa 001 notramKatowice otrzymają dofinansowanie na budowę węzła przesiadkowego Sądowa w ramach Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Wartość całkowita projektu to 59,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 34,6 mln zł (blisko 60% wartości projektu).

clio 01Reprezentantami segmentu samochodów miejskich w gamie francuskiej firmy Renault są 4-metrowe modele Captur i Clio. Są podobne, ale nie identyczne. Czym się różnią?

hyperloop280617 29Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz prezes zarządu EUROLOOP Marek Gutt-Mostowy podpisali 28 czerwca list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie potencjalnego powstania w Jaworznie pierwszego testowego odcinka hyperloopa – przełomowego wynalazku transportowego opisanego w 2013 roku przez Elona Muska. Podróż między dzielnicami Jaworzna w kilka sekund, a z Krakowa do Gdańska w niespełna godzinę? Podjęta współpraca to pierwszy krok, aby w przyszłości mogło stać się to możliwe.

edroga102Jedną z ważniejszych decyzji, które podejmujemy podczas planowania wakacyjnych podróży, jest wybór środka transportu. Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie firmy Kongsberg Automotive, Polacy przede wszystkim stawiają na samochód. Aż 60 proc. badanych deklaruje, że podczas wakacji najczęściej wybiera ten środek transport. Drugim w kolejności jest samolot, którym podróżuje zaledwie 12 proc. Polaków.

edroga993Dzięki blisko 390 mln zł z Programu Polska Wschodnia poprawi się jakość podróżowania komunikacją miejską w Lublinie i Białymstoku. 27 czerwca br. zostały podpisane kolejne umowy na dofinansowanie zrównoważonego transportu miejskiego.