Mobilność

Analiza danych dotyczących sprzedaży samochodów elektrycznych w 2013 roku,  wskazuje, że rynek ten nadal rośnie. Począwszy od 2010 roku sprzedaż elektrycznych samochodów w kolejnych latach wzrasta mniej więcej dwukrotnie. W 2013 roku sprzedano około 50 tys. tych pojazdów, co stanowi około 0,4% wszystkich samochodów. Konsumenci najczęściej wybierali trzy modele: Renault Zoe, Mitsubishi Outlander oraz Volvo V60 Plug-in. Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. Nissan Leaf i Toyota Prius Plug-in.

Tymczasem, sprzedaż najczęściej kupowanych w 2012 roku Opla Ampery, Peugeota iON oraz Citroena C-zero, znacząco spadła. To sugeruje, że wprowadzane są modele coraz bardziej atrakcyjne dla klientów.

 

Jesienią 2012 roku słoweńska gmina Nova Gorica rozpoczęła proces tworzenia zrównoważonego planu mobilności, obejmującego łącznie siedem gmin. Zatem poza nią, inicjującą przedsięwzięcie, planem objęto pięć okolicznych gmin oraz leżącą po sąsiedzku włoską gminę Gorizia (siostrzaną gminę słoweńskiej gminy Nova Gorica).

Planowanie mobilności w miastach jest zadaniem niezwykle trudnym, gdyż wiąże się z próbą pogodzenia sprzecznych interesów: powinno być tanio, ale z zapewnieniem odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa, zgodnie z zasadami ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej, a także z zastosowaniem nowoczesnych technologii. 

Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który miał miejsce 16 listopada, Violeta Bulc, Komisarz UE ds. Transportu złożyła specjalne oświadczenie. Podkreśliła w nim, że w polityce transportowej UE bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem.

Od 1 stycznia 2013 r. w Tallinie funkcjonuje bezpłatny transport publiczny. W ten sposób władze stolicy Estonii podnoszą poziom wykorzystania transportu publicznego oraz dążą do osiągnięcia poprawy w jakości środowiska miejskiego i życia w mieście. W tej chwili mija prawie dwa lata od wprowadzenia tych zmian. Tallin może już poszczycić się sukcesem. Liczba osób korzystających z transportu publicznego wzrosła, a liczba samochodów w centrum miasta spadła. Mało tego, bezzasadne okazały się wcześniejsze obawy o przeciążenie publicznego transportu.

Wyobraźmy sobie system oferujący informacje na temat wszystkich lokalnych środków transportu, ostrzegający pasażerów przed utrudnieniami w komunikacji i dostosowujący się do ich potrzeb. To idealne i zarazem proste rozwiązanie powstaje w ramach projektu finansowanego ze środków UE.