Mobilność

edroga127Mieszkańcy stolicy już po raz trzynasty ocenili funkcjonowanie warszawskiego metra. Aż 96 proc. osób, które wzięło udział w badaniu oceniło funkcjonowanie metra jako dobre i bardzo dobre.

Elektryczna autostrada w Niemczech 1Władze Hesji zleciły firmie Siemens budowę napowietrznej linii zasilającej dla zelektryfikowanego transportu towarowego na 10 kilometrowym odcinku autostrady. Linia będzie dostarczała prąd hybrydowym ciężarówkom. W 2018 roku będzie to pierwszy test koncepcji elektrycznej autostrady (eHighway) w warunkach drogowych w Niemczech. System zostanie zainstalowany na autostradzie A5 na odcinku między węzłem Zeppelinheim/Cargo City Süd przy porcie lotniczym Frankfurt a węzłem Darmstadt/Weiterstadt.

list intencyjnyW Jaworznie podjęto nowe pola współpracy, które mają rozwinąć krajowy rynek e-mobility. Zaangażowanie miasta w utworzenie specjalnej strefy prawnej umożliwiającej w przyszłości poruszanie się w ruchu miejskim pojazdów autonomicznych nabiera konkretnych kształtów. Prezydent Jaworzna Paweł Silbert, prof. nzw. dr hab. inż. Marcin Ślęzak - dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Piotr Jelski - prezes zarządu Comtegra S.A., podpisali porozumienie, które pozwoli na kontynuowanie prac przy wdrażaniu autonomizacji pojazdów.

xxDSC 4193xxx1000Mieszkańcy Krakowa mogą już korzystać z 20 autobusów elektrycznych, które zostały zakupione dzięki unijnym środkom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. To ostatnia dostawa w ramach podpisanej w zeszłym roku umowy między województwem małopolskim a krakowskim przewoźnikiem. W sumie MPK SA otrzymało 107 nowoczesnych autobusów oraz 12 automatów biletowych. Wartość całego zamówienia to ponad 167,4 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków UE.  

edroga993„Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga” to tytuł kolejnego projektu, o dofinansowanie którego miasto stara się z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2014-2020.

edroga146Ponad 40 proc. Polaków, wybierając wakacje za granicą, decyduje się na wyjazd własnym autem. Jedną z głównych korzyści takiego podróżowania jest niezależność oraz swoboda w podejmowaniu decyzji o trasie przejazdu. Największe obawy budzi natomiast awaryjność samochodu. Polscy kierowcy boją się także zmęczenia za kierownicą oraz konieczności stania w długich korkach – tak wynika z raportu „Polak jedzie na wakacje”, przeprowadzonego na zlecenie firmy Kongsberg Automotive.