Mobilność

Zacisze 1Ulica Zacisze to czwarty woonerf budowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w Łodzi. Ulica miedzy ul. Pomorską a ul. Rewolucji 1905 r. przechodzi właśnie metamorfozę. Prace trwają od ubiegłego roku, lecz po zimowej przerwie wrócili na teren budowy pracownicy.

edroga1001Wzrasta popularność roweru jako środka transportu, głównie w obszarach miejskich. Proces rozwoju ruchu rowerowego stawia jednocześnie nowe wyzwania w zakresie zapewnienia rowerzystom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

skoda fabia 04Samochód miejski nie powinien być zbyt duży, bo to oznaczałoby kłopoty na ciasnych, zakorkowanych ulicach. Z drugiej strony, musi zapewniać minimum komfortu i bezpieczeństwa, a ponadto mieć rozsądnie skalkulowaną cenę. Przestańmy na chwilę liczyć się z pieniędzmi i zobaczmy, czym wyróżnia się najdroższa dostępna wersja miejskiej Skody.

edroga969W Małopolsce pojawią się nowoczesne, ekologiczne autobusy, komfortowe węzły przesiadkowe i parkingi Park&Ride, a także kolejne kilometry ścieżek rowerowych. Właśnie zakończył się nabór wniosków w konkursie, w którym na rozwój ekologicznego transportu Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył prawie 260 mln zł. O dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego ubiegają się 44 projekty.  

edroga233Ponad 80 kilometrów nowych tras rowerowych, modernizacja już istniejących dróg, obniżenia krawężników, dodatkowe przejazdy rowerowe czy wprowadzenie kontraruchu - takie m.in. są założenia "Koncepcji rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu na lata 2017-2023". Docelowo w Toruniu powinno znaleźć się, łącznie z dotychczasowymi, około 190 kilometrów tras rowerowych.

oponyJak podaje policja, aż 21% wśród wszystkich wypadków, których przyczyną jest niesprawność techniczna aut, spowodowanych jest awariami układu kierowniczego oraz złym stanem opon. Ze względu na fakt, że opony są jedynym elementem łączącym auto z nawierzchnią, sprawne ogumienie jest warunkiem koniecznym dla dopuszczenia pojazdów, w tym ciężarówek, do ruchu. Właśnie pojazdy ciężarowe, ze względu na ich ilość i masę są szczególnie narażone na ewentualne awarie spowodowane stanem opon.