Mobilność

cycling1000To kolejna znakomita wiadomość dla wszystkich rowerzystów, a szczególnie tych z ziemi tarnowskiej. Dokładnie za rok, pod koniec listopada 2018 roku, ma być gotowy kolejny fragment trasy rowerowej EuroVelo 11 od zapory w Czchowie do Lusławic. Prawie 17-kilometrowy odcinek w znacznej części zostanie poprowadzony wałami Dunajca. Koszt jego budowy to ponad 8,8 mln zł, a środki pochodzą z regionalnego programu operacyjnego i budżetu województwa.

Siemens demonstruje pierwszy system eHighway w USA 6Siemens oraz “South Coast Air Quality Management District (SCAQMD)” zaprezentowały działanie zero-emisyjnego systemu elektrycznej autostrady (eHighway) na odcinku jednej mili w mieście Carson w amerykańskim stanie Kalifornia. Trzy ciągniki siodłowe z naczepami były zasilane, podobnie jak trolejbusy z napowietrznej linii elektrycznej wybudowanej w technologii Siemensa, na jednym z odcinków autostrady. Ciężarówki mogły pracować także w układzie hybrydowym, poza zelektryfikowaną linią.

edroga512Od 1 stycznia pojazdy ciągnące naczepę o kodzie BC i o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub nieprzekraczającej 3,5 t będą podlegać opłacie drogowej w Belgii. Poruszając się po drogach publicznych w Belgii, pojazdy te będą również musiały mieć włączone urządzenie pokładowe OBU.

image008Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na przebudowę infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej. Wykonawców, którzy będą się ubiegać o realizację zadania, poznamy prawdopodobnie w pierwszej połowie stycznia.

autumn 228150 960 720Już za półtora roku mieszkańcy i turyści zyskają kolejny fragment trasy rowerowej VeloRaba. Prawie 30-kilometrowy odcinek będzie przebiegać przez teren trzech gmin – Gdowa, Drwini i Kłaja - a następnie połączy się pozostałymi trasami sieci VeloMałopolska.

tram rails 2931274 960 720Spore komunikacyjne zmiany czekają niebawem mieszkańców Stargardu. Ma być wygodniej i bezpieczniej. Inwestycja połączy transport kolejowy, rowerowy, samochodowy i autobusowy. Remont m.in. skrzyżowania ulic Szczecińskiej, 11 Listopada, Bema i Towarowej zostanie dofinansowany w ramach RPO WZ 2014-2020. Decyzję o przekazaniu wsparcia podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.