Mobilność

edroga993Ekologiczne autobusy, wygodne przystanki, rozbudowany Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST) i nowoczesny węzeł przesiadkowy – to tylko niektóre z planowanych efektów realizacji dwóch kolejnych rzeszowskich inwestycji w transport miejski. Obie zostaną dofinansowane z Funduszy Europejskich z Programu Polska Wschodnia.

01Passat dał się poznać jako solidna, komfortowa i elegancka limuzyna klasy średniej. Zdaniem niektórych, tak poprawna, że wręcz nudna. Koncern z Wolfsburga ma jednak w ofercie wyjątkową odmianę tego modelu.To Arteon, dla którego marketingowcy ukuli frazes czterodrzwiowego coupe, przeznaczonego dla relatywnie młodych klientów. Wiekiem czy duchem, to już temat do odrębnych rozważań. Istotne, że chodzi tu o klientele zdecydowanie zamożną, która oczekuje czegoś więcej. Jak to się mówi, aspiruje wyżej.

autos 182795 960 720Karty Eko dla użytkowników pojazdów elektrycznych oraz możliwość bezpłatnego doładowania, brak opłat za postój rowerów, motorowerów i motocykli – to główne zmiany w nowym regulaminie parkingów Parkuj i Jedź, przyjętym przez Radę m.st. Warszawy.

DSC04232Trwają prace nad ustawą regulującą rynek elektromobilności, a według rządowych planów do 2020 roku ma już powstać blisko 400 szybkich stacji ładowania elektryków i ok. 6 tys. publicznych punktów ładowania o normalnej mocy. Rozwój infrastruktury będzie wymagać rozwiązań, które pozwolą rozliczać taką usługę. Obecnie najpowszechniejsze są karty pre-paid, ale w przyszłości kierowca na stacji ładowania będzie mógł sam wybrać dostawcę energii i metodę płatności.

image010- Podpisujemy umowę na kolejny, bardzo duży projekt dla naszego miasta - mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Za 660 mln złotych wyremontujemy 11 km torowisk, jezdni i chodników, wybudujemy dwa kilometry nowych odcinków torów oraz kupimy 30 nowoczesnych tramwajów. I co najważniejsze, na tę umowę, na dofinansowanie tego projektu z Unii Europejskiej otrzymamy środki w wysokości 411 mln złotych.

Fot. Dominik Werner GAIT tramwaj internet kopiaNie tylko w Budapeszcie, Amsterdamie, Zurichu czy Istambule, bo od kilku lat także w Gdańsku można podziwiać wyjątkowy tramwaj ozdobiony kilkuset metrami lampek choinkowych. Świątecznie udekorowana czerwona N-ka będzie kursowała codziennie, po zmroku, od 19 do 23 grudnia oraz przed Nowym Rokiem od 27 do 29 grudnia.