Mobilność

edroga044Pierwsze próby stworzenia pojazdów, które poruszałyby się bez ingerencji kierowcy, rozpoczęły się już niemal sto lat temu, jednak dopiero ostatnio stworzenie w pełni autonomicznych samochodów stało się możliwe z technicznego punktu widzenia. Na na ulicach zauważyć można coraz więcej całkowicie autonomicznych prototypów (autonomia poziomu 4) lub samochodów w znacznym stopniu wyręczających kierowcę (niepełna autonomia poziomu 2 i 3). Problemem, który spowalnia rozwój tego typu aut, są nienadążające za rozwojem techniki regulacje prawne.

edroga101231 lipca amerykańska agencja ds. bezpieczeństwa drogowego (National Highway Traffic Safety Administration) co 15 minut będzie umieszczać na Twitterze informację o tym jak groźne dla dzieci są rozgrzane samochody. Drogowcy apelują, aby rozsyłać te wiadomości wśród rodziny i znajomych. Podają, że w tym roku w USA już 25 dzieci zmarło w zamkniętych pojazdach, a od 1998 roku odnotowano już ponad 700 takich zgonów.

IMG 036025 lipca to Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Jednak sprawa bezpieczeństwa drogowego powinna być traktowana priorytetowo na co dzień, bo w Polsce wciąż jest dużo do zrobienia. Kiedy na posiedzeniu Komisji Infrastruktury posłowie rozpatrywali raport KRBRD o stanie bezpieczeństwa w 2016 roku, zidentyfikowali wiele spraw wymagających interwencji w sferze prawnej, finansowej lub edukacyjnej. Dotyczyły one zarówno samych uczestników ruchu drogowego, jak i ich pojazdów i stanu infrastruktury.

edroga154Jak poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach? Odpowiedź na to pytanie jest w zasięgu ręki. W latach 2035-2045 samochody bez kierowców przyczynią się do uratowania życia 585 tysięcy osób wynika z badania "Passenger Economy".

edroga949W nowoczesnych samochodach ludzie nie powinni już ginąć ani odnosić ciężkich obrażeń. W celu realizacji tej wizji Volvo wprowadza nowe systemy elektroniczne, które mają pomóc w zapanowaniu nad samochodem w sytuacjach krytycznych i sprawiać, że samochód sam zahamuje przed przeszkodą, a nawet ją ominie.  

edroga99321 lipca wieczorem otwarty zostanie most Śląsko-Dąbrowski. Przy Starym Mieście pasażerowie komunikacji będą korzystali z wygodnych i bezpiecznych platform przystankowych.