Mobilność

waveloKraków wprowadza w tym roku na dużą skalę system miejskich wypożyczalni rowerów, składający się z 1,5 tys. jednośladów i 150 stacji rozlokowanych na terenie miasta. Podobne funkcjonują już w większości dużych polskich miast. Stolica Małopolski jest jednak pierwszym miastem, które wprowadza rowery czwartej generacji, w pełni zautomatyzowane i robi to w systemie koncesyjnym, zamiast klasycznego przetargu publicznego. To pozwoli miastu na spore oszczędności.

edroga617Na lutowej sesji rybniccy radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla miasta Rybnika.

LRP Rozbudowa Etap I 2017W sezonie 2016 w Łodzi odnotowano najbardziej spektakularny debiut w historii polskich systemów rowerowych - w ciągu 214 dni liczba wypożyczeń przekroczyła 1,5 miliona. Po trzech miesiącach przerwy sezonowej, już w przyszłą środę rozpocznie się kolejny sezon Łódzkiego Roweru Publicznego. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla miłośników dwóch kółek. Jak poinformował Zarząd Dróg i Transportu, w 2017 roku liczba stacji Łódzkiego Roweru Publicznego może zostać nawet podwojona.

poland 910497 960 720Jeszcze w tym roku Warszawa będzie dysponować flotą trzydziestu nowoczesnych autobusów elektrycznych. Do 2020 roku stolica planuje zakupić w sumie 130 takich pojazdów, a na terenie miasta powstaje sieć pantografów do ładowania autobusów elektrycznych. Z koleji w podpoznańskiej fabryce Solarisa powstaje pierwszy w Polsce przegubowy autobus elektryczny, który trafi w najbliższych miesiącach na testy do MZA. Dzięki inwestycjom warszawski transport będzie bardziej ekologiczny.

edroga236Nowoczesne autobusy, nowe odcinki tras rowerowych, a nawet centra przesiadkowe czy system wypożyczania rowerów - tak zmieni się mobilność komunikacyjna województwa zachodniopomorskiego, dzięki przyznanemu dofinansowaniu dla 9 transportowych przedsięwzięć. Fundusze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

gears 1445368 960 72020 lutego prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności. List podpisali też samorządowcy z 41 polskich miast i gmin reprezentujących prawie 45% taboru autobusowego w Polsce.