Mobilność

elektrBlisko 100 projektów startuje w konkursie na projekt karoserii, ogłoszonym w marcu przez ElectroMobility Poland. Ma on na celu wyłonienie pięciu laureatów projektu nadwozia. Do udziału w konkursie zgłosiły się zarówno małe firmy, duże podmioty międzynarodowe, jak i osoby fizyczne.

gears 1445368 960 720W najbliższej przyszłości zmienią się nie tylko środki transportu, ale również źródła energii oraz drogi. Plan Rozwoju Elektromobilności Polski zakłada, że do 2025 roku po polskich drogach będzie jeździło milion samochodów elektrycznych, a po ulicach - elektryczny tabor komunikacji miejskiej. Efektem tego ma być podniesienie jakości życia mieszkańców miast dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń powietrza, obniżeniu poziomu hałasu oraz poprawie dostępności i komfortu komunikacji miejskiej.

autos 182795 960 720W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych metropolii warszawskiej samorządy podpisały umowy na dofinansowanie unijne ponad 320 mln zł. Za te pieniądze powstaną m.in. drogi rowerowe i parkingi P+R.

ford transit connect custom 01Już od niemal 50 lat Transit funkcjonuje jako swego rodzaju synonim samochodu dostawczego. Model ten występuje w wielu różnych wersjach, jednak trzon oferty stanowią pojazdy użytkowe adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw.

moneyGdańsk dostanie kolejne unijne dofinansowanie: 15,5 mln zł na budowę węzłów integracyjnych Rębiechowo i Osowa (wraz z Gminą Żukowo), a także 26,3 mln zł na rozbudowę węzłów integracyjnych Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz i budowę tras dojazdowych do węzłów PKM i SKM.

image002Osiem firm złożyło swoje oferty w przetargu na budowę węzła przesiadkowego Zawodzie w ramach inwestycji „Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych”. Najżniższa z zaproponowanych kwot na realizację zadania to niespełna 61,5 mln zł (konsorcjum NDI S.A., Construcciones y Promociones BALZOLA S.A.), a najwyższa - prawie 86 mln zł (STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.). Katowice i Tramwaje Śląskie S.A. zamierzają przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia ok. 79 mln zł brutto.