Mobilność

edroga1008Już wkrótce poznaniacy będą mogli przemieszczać się po mieście samochodami z car-sharingu. Poznań i firma Cherry Car podpisały list intencyjny w sprawie stworzenia dla mieszkańców Poznania możliwości korzystania z takiej usługi. System będzie działał w oparciu o auta ekologiczne: elektryczne i hybrydowe o niskiej emisji. Jego start przewidziany jest na przełom września i października tego roku.

monitoring 401776 960 720Zarząd Województwa Śląskiego wybrał projekty z Subregionu Centralnego związane z tworzeniem warunków dla niskoemisyjnego transportu miejskiego oraz wymianą oświetlenia na mniej energochłonne. Otrzymają one łącznie 159 mln zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

19072017143751 media vinciNa początku lipca autonomiczny samochód po raz pierwszy samodzielnie przejechał przez autostradowy punkt poboru opłat.

2017 07 19 PZPO Dobry stan opon to bezpieczne wakacjeKażdy kierowca doskonale wie, że przed dłuższymi trasami konieczne jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku czy płynu chłodniczego. Równie istotne jest zadbanie o prawidłowy stan opon - kontrola ciśnienia, głębokości bieżnika i stanu gumy to podstawowe czynności przed każdą dłuższą podróżą. Niestety, wg badań Moto Data, tylko 42% kierowców regularnie sprawdza ciśnienie w oponach. Głębokość bieżnika oraz wartość ciśnienia to parametry ogumienia mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo i ekonomię jazdy.

DSC04232Pierwsze polskie samochody elektryczne mogą trafić na ulice już w 2018 roku – tak zakłada projekt ElectroMobility, który wchodzi już w etap realizacji. Powstanie samych aut to jednak tylko część wyzwań, jakie stają przed polskim przemysłem motoryzacyjnym. Wraz z nimi musi się pojawić nowa, rozbudowana infrastruktura obsługi tego typu pojazdów. Ministerstwo Energii obiecuje, że do 2020 roku powstanie 6 tys. punktów ładowania, które będą rozmieszczone w 32 miastach Polski.

elektrW przyszłym roku będzie ich już 30, a w 2020 r. – 160. 18 lipca podpisano umowę na dostawę kolejnych autobusów elektrycznych dla Warszawy. 10 nowoczesnych, ekologicznych pojazdów wyprodukuje spółka Solaris Bus & Coach z Bolechowa.