Mobilność

DSC04232Najbliższe 5 lat ma być czasem skokowych zmian na rynku samochodów elektrycznych i kluczowym momentem, aby zająć na nim znaczącą pozycję. Na początku lat 20. samochody elektryczne mogą stać się tańsze w użytkowaniu niż auta spalinowe. Szansą Polski jest to, że już dzisiaj wytwarzamy 40 proc. komponentów potrzebnych do produkcji e-samochodów.

edroga234W Bydgoszczy ogłoszony został przetarg na budowę nowej trasy rowerowej, która pozwoli w bezpieczny sposób dojechać ze Szwederowa w stronę Starego Miasta. Będzie ona miała charakter kontrapasa. Nowe drogi rowerowe powstaną też wzdłuż Kujawskiej i Zbożowego Rynku.

image005- Zrównoważony transport to łatwiejsze, bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska podróże – podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. To jednak wymaga jeszcze wiele inwestycji, m.in. w parkingi Park & Ride czy nowy, niskoemisyjny tabor. Zrównoważony transport to również rozwiązania z zakresu ekonomii współdzielenia, które skłaniają mieszkańców do zostawienia swoich aut w garażach. W tym roku „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna” jest motywem przewodnim Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 do 22 września.

P2180477Opaski odblaskowe, które miały w Toruniu poprawić bezpieczeństwo pieszych cieszą się dużą popularnością wśród ich użytkowników. Tak wielką, że nie wracają na przygotowane do tego celu specjalne słupki.

edroga138Rozpoczęcie współpracy na szczeblu rządowym w zakresie automatyzacji ruchu drogowego w Polsce zapowiedzieli minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas międzynarodowej konferencji „Autonomiczna przyszłość transportu drogowego”. Zorganizował ją w Warszawie Instytut Transportu Samochodowego. Do udziału w spotkaniu zarejestrowało się ponad czterystu przedstawicieli branży motoryzacyjnej i świata biznesu oraz pracowników nauki. Wśród nich są goście z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Białorusi.

Kampania MIB18 września rozpoczęła się kampania społeczna na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego. Organizatorami są Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Celem kampanii jest wzrost świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze, który przyczyni się do spadku liczby wypadków drogowych, a w konsekwencji – liczby ofiar śmiertelnych.