Mobilność

edroga116W wakacje zdecydowanie więcej autokarów z dziećmi jeździ po naszych drogach. Policja uruchomiła punkty kontroli funkcjonujące w całej Polsce. Dodatkowo, stan techniczny autobusów będzie można sprawdzić w niektórych stacjach kontroli pojazdów lub przez Inspekcję Transportu Drogowego.

most lazienkowski pozar1Dwadzieścia cztery gminy metropolii warszawskiej razem ze stolicą przygotują aplikacje mobilne ułatwiające funkcjonowanie w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym. Projekt warty 70 mln zł dofinansuje Unia Europejska w ramach instrumentu wspierającego rozwój obszarów miejskich – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT).

volvo cyclist detection 02Na europejskich drogach potrącenie przez samochód jest przyczyną połowy wypadków z udziałem rowerzystów. Odpowiedzią na ten problem ma być system uruchamiający automatyczne hamowanie awaryjne w takich właśnie sytuacjach.

park 6092 960 72011 węzłów przesiadkowych powstanie w najbliższych latach dzięki współpracy powiatu poznańskiego z gminami. To oznacza, że mieszkańcy wyremontowaną drogą lub nową ścieżką rowerową dojadą do stacji PKP czy pętli autobusowej, gdzie wygodnie zaparkują auto lub rower. Tam przesiądą się na kolej lub autobus, którym bezpiecznie dotrą na przykład do Poznania. Dla każdego z tych projektów partnerem jest powiat poznański. W Urzędzie Marszałkowskim podpisana została kolejna umowa na budowę Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego, tym razem w Kórniku, gdzie partnerem jest także powiat.

edroga1012Przyszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury. Podczas upałów wnętrze samochodu nagrzewa się w ciągu kilkunastu minut nawet do temperatury powyżej 50°C. Przebywanie w takich warunkach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, zwłaszcza małych dzieci.

poland 910497 960 720W Warszawie na trasie W-Z przy Starym Mieście powstaną bezpieczniejsze i wygodniejsze przystanki – pasażerowie nie będą już wsiadali do tramwajów i autobusów z jezdni. Prace rozpoczynają się w piątek, 7 lipca.