Mobilność

korek redSamochody osobowe w miastach pełnią coraz większą rolę transportową, co powoduje, że z roku na rok warunki ruchu się pogarszają, a ulice są coraz bardziej zakorkowane. Powód? Wskaźnik motoryzacji w Polsce w latach 80. wynosił ok. 100 samochodów na tysiąc mieszkańców, dziś jest to powyżej 500 na tysiąc mieszkańców. Wzrost jest ogromny, a układ transportowy nie jest w stanie się do niego dostosować. Samochody są też coraz tańsze, dostępniejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze. Jesteśmy też coraz bardziej przyzwyczajeni do korzystania z nich, głównie z powodu wygody takiego sposobu podróżowania.

01Dokker to lider polskiego rynku lekkich samochodów dostawczych, produkowany przez francuski koncern Renault pod wywodzącą się z Rumunii marką Dacia. Oferuje ładowność 750 kg, przestrzeń ładunkową o objętości 3,3 m3 i miejsca dla 2 osób.

DSC01198W Katowicach powstanie nowa linia tramwajowa wzdłuż ul. Grundmanna. Połączy ona dwie linie biegnące ul. Chorzowską oraz ul. Gliwicką. Dzięki tej inwestycji centrum miasta zyska tramwajową obwodnicę, a także możliwość dalszego rozwoju sieci tramwajowej – poprowadzenie linii od skrzyżowania ul. Grundmanna z ul. Gliwicką dalej do planowanego centrum przesiadkowego Sądowa, a w drugą stronę od skrzyżowania z ul. Chorzowską wzdłuż ul. Stęślickiego do dzielnic północnych miasta.

edroga564W okresie Świąt Bożego Narodzenia wielu kierowców pokonuje samochodem najdłuższą trasę w ciągu roku. Podróż samochodem w czasie świątecznym kojarzy się niestety z pokonywaniem setek kilometrów w pośpiechu i stresie spowodowanym dużym ruchem na drodze.

edroga993Ekologiczne autobusy, wygodne przystanki, rozbudowany Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST) i nowoczesny węzeł przesiadkowy – to tylko niektóre z planowanych efektów realizacji dwóch kolejnych rzeszowskich inwestycji w transport miejski. Obie zostaną dofinansowane z Funduszy Europejskich z Programu Polska Wschodnia.

01Passat dał się poznać jako solidna, komfortowa i elegancka limuzyna klasy średniej. Zdaniem niektórych, tak poprawna, że wręcz nudna. Koncern z Wolfsburga ma jednak w ofercie wyjątkową odmianę tego modelu.To Arteon, dla którego marketingowcy ukuli frazes czterodrzwiowego coupe, przeznaczonego dla relatywnie młodych klientów. Wiekiem czy duchem, to już temat do odrębnych rozważań. Istotne, że chodzi tu o klientele zdecydowanie zamożną, która oczekuje czegoś więcej. Jak to się mówi, aspiruje wyżej.