Mobilność

02Dokker to kombivan produkowany przez francuski koncern Renault, pod wywodzącą się z Rumunii marką Dacia. Ma stanowić alternatywę dla aut sprowadzanych zza granicy, często powypadkowych i z niewiadomą przeszłością.

PZPO aquaplaningW Polsce występuje rocznie około 150 dni z opadami. Szczególnie w ciepłym półroczu, kiedy co kilka dni mamy ulewne deszcze, należy pamiętać, że w ubiegłym roku odnotowano w naszym kraju ponad 33,5 tys. wypadków drogowych. Zła pogoda i opady to zagrożenie dla kierowców – spada widoczność, a samochód gorzej trzyma się drogi. Jednym z niebezpieczeństw, które może pojawić się w deszczowe dni, jest aquaplaning.

DSC04232W resortach energii i rozwoju trwają wspólne prace nad ustawą o elektromobilności, która ma uregulować cały rynek. Samorządy w całej Polsce już prowadzą pilotażowe projekty rozwijające elektromobilność. Wprowadzają elektrobusy do sieci publicznego transportu, budują stacje ładowania. Kilka miast ogłosiło także rozpoczęcie projektów współdzielenia miejskich samochodów, czyli tzw. carsharingu. Eksperci są zgodni, że pojazdy elektryczne mogą się w Polsce upowszechnić, jeżeli zostaną ku temu stworzone warunki. Potrzebna jest infrastruktura do ładowania i zachęty podatkowe dla nabywców zeroemisyjnych aut.

edroga964W Warszawie będą budowane parkingi podziemne, aby samochody nie stały na chodnikach i placach. Dzięki temu ulice będą przyjaźniejsze dla mieszkańców i turystów.

autos 182795 960 720Jest ostateczna decyzja dotycząca ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla parkingu P+R „Mały Płaszów” w Krakowie. Wkrótce spółka Miejska Infrastruktura rozpisze przetarg na zaprojektowanie i budowę tego obiektu.

edroga969Marszałek Władysław Ortyl oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisali porozumienie na wspólny bilet. To pierwszy krok do tego, aby mieszkańcy Rzeszowa i podmiejskich miejscowości mogli bez przeszkód przesiadać się z pociągów do autobusów. Zintegrowany Bilet Komunikacji Publicznej będzie wdrażany etapami. Do projektu mogą dołączyć inne samorządy.