Mobilność

urzadzenia cz3 1Po raz pierwszy pojawił w lotnictwie w latach 70., a od niedawna coraz częściej znajduje zastosowanie w motoryzacji jako uzupełnienie klasycznego zestawu wskaźników i zegarów.

Rower miejski jazda16 marca prezydent Legnicy podpisał procedurę rozpoczęcia przetargu dotyczącego „Wdrożenia, utrzymania i serwisu pasażerskiego transportu rowerowego – legnickiego systemu roweru miejskiego”.

Zgodnie z zapowiedzą prezydenta i oczekiwaniami mieszkańców planuje się, że system składać się będzie z trzykrotnie większej, niż w ubiegłorocznym projekcie pilotażowym, liczby pojazdów i dwukrotnie większej ilości stacji wypożyczeń. Będą też dostępne rowery dziecięce.

Legnicki Rower Miejski powinien działać od majówki do później jesieni tego roku, czyli przez 215 dni, oraz obejmować jego organizację, wdrożenie, bieżące zarządzanie i eksploatację rowerów, pobieranie opłat za korzystanie, obsługę użytkowników oraz utrzymanie, serwis i obsługę wszystkich urządzeń związanych z funkcjonowaniem systemu.

edroga234Trasa dla cyklistów, która połączy Nowielice, Trzebusz i Mrzeżyno, wybudowana zostanie w północnej części województwa zachodniopomorskiego.

urzadzenia cz2 3Prowadzenie samochodu po zapadnięciu zmroku wymaga znacznie większej koncentracji uwagi niż w ciągu dnia, istnieje jednak system wspomagający kierowcę w takich sytuacjach.

DSC04232Wystartowały dwa konkursy dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jeden z nich przeznaczony jest wyłącznie dla projektów dotyczących branży elektromobilności. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje do 20 mln zł dofinansowania na projekt.

image014ZIKiT wyłonił wykonawcę na opracowanie dokumentacji projektowej i budowę linii tramwajowej z osiedla Krowodrza Górka do Górki Narodowej. Tramwaj jest szczególnie oczekiwany przez mieszkańców północnego Krakowa, którzy liczą na lepsze skomunikowanie z centrum miasta.