łódź ul. Konstantynowska i Zielona 02 miniMiłośnicy jednośladów zyskują kolejne ścieżki rowerowe. Te pojawiają się w całej Polsce jak grzyby po deszczu – również w regionie łódzkim. Nowa infrastruktura rowerowa zaczyna spełniać oczekiwania zarówno „niedzielnych” rowerzystów, jak i prawdziwych wyczynowców, amatorów weekendowych wypadów, osób podróżujących do pracy czy rodzin z dziećmi ceniących komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Łódź ul. Inflancka Zagajnikowa i Sporna 01 miniWychodząc naprzeciw oczekiwaniom rowerzystów, a także mając na uwadze potencjał kulturowy i przyrodniczy danego regionu oraz bezpieczeństwo cyklistów, powstają kolejne ścieżki w miastach i szlaki rowerowe. Rozwój turystyki rowerowej to obecnie jedno z wyzwań samorządów wojewódzkich w ramach polityki miejskiej. Jednoślad to również źródło rozwoju gospodarczego, szczególnie w sektorze turystyki.

W województwie łódzkim w ostatnim czasie Skanska wybudowała kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych. Między innymi blisko 7 km w Czyżowie - wzdłuż dróg gminnych oraz łącznie blisko 8 km w Łodzi - wzdłuż ul. Konstantynowskiej, Zielonej, Rojnej, Inflanckiej, Zagajnikowej oraz Spornej. Aby umilić rowerzystom korzystanie z nowych ścieżek zadbano też o zieleń – wzdłuż wybranych tras posadzono łącznie 141 drzew oraz 5323 krzewy.

Trasy rowerowe to jednak nie wszystko. Wraz z ich budową remontowane są wysłużone chodniki lub powstają nowe. Odseparowanie ruchu pieszego od kołowego zwiększa bezpieczeństwo użytkowników ciągów komunikacyjnych.

- Drogi rowerowe w Łodzi wykonaliśmy z mieszanki mineralno-bitumicznej asfaltowej, która zapewnia równą nawierzchnię oraz zwiększa komfort i bezpieczeństwo rowerzystów – wyjaśnia Paweł Nowicki z firmy Skanska. - Dodatkowo w rejonie niektórych skrzyżowań zastosowaliśmy kolorową - kontrastującą z jezdnią - nawierzchnię, co również bardzo korzystnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa ruchu. Ponadto wyraźnie oznaczyliśmy przebieg tras rowerowych przez skrzyżowania, co wzmaga uwagę kierowców oraz uspokaja ruch samochodowy, a tym samym podnosi komfort użytkowników ścieżki.

Trasa rowerowa w Czyżowie została natomiast wykonana z kostki betonowej w kolorze czerwonym. Dzięki temu jest bardziej zauważalna przez pozostałych użytkowników ruchu, w tym pieszych.

Łódź ul. Rojna 02 miniRowery z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników, którzy częściej decydują się na dłuższe rowerowe wyprawy. Poza tym rower staje się symbolem zmian w mentalności społeczeństwa. Przybywa rowerzystów w miastach. W zakorkowanych śródmieściach rower staje się idealną alternatywą dotarcia do pracy czy domu, pozwalając zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy, bo… jest szybki, modny, ekologiczny, ekonomiczny i zdrowy - poprawia aktywność fizyczną, pozwalając utrzymać dobrą formę, a przy tym spalić zbędne kalorie.

Na inwestycjach rowerowych zyskują też miasta czy regiony gdyż trasy zwiększają ich atrakcyjność turystyczną. Szansę na większy rozwój otrzymuje również lokalna społeczność, zatrudniona w turystyce, rekreacji i usługach oraz hotelarstwie.

 

Źródło: Skanska

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.