Still002 2Tak jak teraz wypożyczamy miejskie rowery już niedługo będziemy mogli wypożyczać samochody. Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce rozważa wprowadzenie usługi carsharing. Obecnie trwają rozmowy z firmami. Jak finalnie może działać taka usługa?

- Przystąpienie do sytemu carsharing następuje po dokonaniu rejestracji przez użytkownika i wybraniu planu abonamentowego, od tego momentu możliwe jest wypożyczanie pojazdów. Podczas korzystania z samochodu użytkownik może wykonać kilka postojów np. na zrobienie zakupów. W trakcie nich powinien zachować przy sobie kluczyki do samochodu - mówi newsrm.tv Robert Benoit, Communauto founder, CEO and President Fondateur, President et Directeur general.

Jeżeli nie chcemy korzystać dalej z samochodu to możemy zaparkować auto w dowolnym miejscu. Za pomocą aplikacji lub karty miejskiej oddajemy samochód. Wtedy z niego będzie mógł skorzystać ktoś inny. W niektórych europejskich miastach samochód trzeba zostawić w wyznaczonych do tego strefach.

Systemy carsharing są obecne w większości dużych miast europejskich, szczególnie dobrze rozwinięte są w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech, w dużych miastach Kanady i USA. Rozwijają się również w Ameryce południowej, w Australii i niektórych regionach Azji.

- Miasta są zainteresowane usługą carsharingu, gdyż umożliwia ona ograniczanie liczby pojazdów, których właścicielami są mieszkańcy. Powoduje zmniejszenie problemu z dostępnością do miejsc parkingowych oraz przyczynia się do redukcji emisji gazów, w tym cząstek odpowiedzialnych za powstawanie smogu - dodaje Robert Benoit.

Carsharing na dobre rozpoczął się około 25 lat temu jako działalność niszowa, a obecnie zaczyna stanowić usługę o charakterze powszechnym dla dużych obszarów miejskich.

Źródło: Newsrm.tv

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.