frog 749277 960 720W Polsce wszystkie płazy (w tym żaby i ropuchy) są pod ochroną gatunkową. To jedni z głównych sojuszników człowieka w walce z dokuczliwymi owadami, np. komarami.

Od 2008 roku w Gdańsku udało się uratować tysiące tych pożytecznych zwierząt. W tym roku płazy przenoszone są w rejonie ul. Góralskiej, Doliny Radości oraz ul. Do Studzienki. Zadanie wykonują podopieczni Fundacji „Sprawni Inaczej”. Przenoszenie rozpoczęło się 30 marca, a zakończy 30 kwietnia.

Do wiosennej akcji gdańskiego magistratu coraz liczniej włączają się mieszkańcy Gdańska wraz z dziećmi, członkowie organizacji ekologicznych, a także wolontariusze. W 2014 r. w akcji brało udział również kilku wolontariuszy z Niemiec. Miasto w kolejnych latach planuje powtórzyć, a nawet rozszerzać akcję ratowania gdańskich płazów.

W roku 2008 Wydział Środowiska zainicjował program pilotażowy czynnej ochrony płazów na terenie Gdańska. Założenia programu zostały przygotowany wspólnie z gdańskimi naukowcami i społecznikami. Przyjmowano też zgłoszenia mieszkańców oraz przeprowadzono ankietę wśród młodzieży wszystkich gdańskich szkół, której celem było określenie rejonów wiosennych wędrówek godowych płazów. W efekcie, w latach 2008-2010 Wydział Środowiska gdańskiego magistratu  przeprowadził inwentaryzację stanowisk płazów i ich pierwszy monitoring.

Od roku 2010 zabezpieczane są najważniejsze miejsca migracji płazów na terenie Gdańska. Montowane jest oznakowanie ostrzegawcze, zakładane są płotki o łącznej długości ok. 2 km wzdłuż jezdni, a następnie żaby są przenoszone w bezpieczne miejsca. W wyniku tych działań rocznie ratuje się ok. 5000 płazów, z czego ok. 90% stanowią ropuchy szare.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.