edroga153Do 8 kwietnia potrwają konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP), przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska. Celem programu jest wskazanie kluczowych działań niezbędnych do poprawy jakości powietrza w Polsce oraz zachęcenie resortów, samorządów, organizacji pozarządowych i społeczeństwa do współpracy w tym obszarze.

Obecnie na stan jakości powietrza wpływa w pierwszej kolejności zjawisko tzw. niskiej emisji pochodzącej z sektora bytowo-komunalnego (88%) oraz transportu (ponad 6%).

Wskazane w projekcie KPOP działania na poziomie krajowym koncentrują się przede wszystkim na wprowadzeniu niezbędnych zmian prawnych, które pozwolą na realizację działań naprawczych, określonych w lokalnych programach ochrony powietrza (POP) poszczególnych województw. W tej chwili w kraju realizowane są 54 takie programy. Wśród inicjatyw legislacyjnych, które mają usprawnić ich działanie, w projekcie KPOP zaproponowano m.in. zmianę ustawy Prawo ochrony środowiska, zmiany w zakresie budownictwa, planowania i gospodarki przestrzennej, wprowadzenia wymagań jakościowych dla paliw stałych oraz kotłów domowych.

Szeroki zakres zmian legislacyjnych wskazanych w projekcie KPOP wymaga współpracy i uzgodnień z innymi resortami, zwłaszcza Ministerstwem Gospodarki, dlatego powołane zostało Partnerstwo na rzecz poprawy jakości powietrza.

Projekt KPOP wskazuje także potrzebę rozwoju i upowszechniania instrumentów wsparcia, rozwoju nowoczesnych technologii, w szczególności dotyczących produkcji kotłów, oraz modernizacji transportu miejskiego w kierunku transportu przyjaznego dla środowiska. Konieczne są także działania na poziomie regionalnym i lokalnym: dalsza wymiana starych, nieefektywnych źródeł ciepła, wykorzystania paliw niskoemisyjnych, zwiększenia atrakcyjności transportu zbiorowego, w tym usprawnienia zarządzania ruchem, oraz upowszechniania zachowań proekologicznych.

Dużą rolę w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce odgrywa także edukacja. KPOP wskazuje m.in. na potrzebę prowadzenia akcji informacyjno-edukacyjnych w zakresie podnoszenia świadomości społecznej na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i związanych z nim zagrożeń dla zdrowia.

Uwagi do projektu KPOP można zgłaszać do Ministerstwa Środowiska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Następnie projekt zostanie przedłożony pod obrady stałego Komitetu Rady Ministrów oraz Rady Ministrów i przyjęty uchwałą Rady Ministrów.

Projekt Krajowego Programu Ochrony Powietrza

Komentarze  
Stanisława
0 #1 Stanisława 2015-03-10 18:19
Ochrona powietrza wymaga tylko jednego działania:
- obniżenia o 50% cen paliw ekologicznych używanych do ogrzewania.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.