Ochrona środowiska

edroga525Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie ocenił projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Gminy same chcą decydować o zieleni na swoim obszarze. Związek uważa, że obecnie obowiązujące przepisy są zbyt restrykcyjne.

edroga222Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadza Zielony Budżet Obywatelski. W przyszłym roku na projekty związane z zielenią miasto odda do dyspozycji mieszkańców dodatkowe 2 mln zł. Nabór wniosków ruszy jesienią, a ich realizacja od wiosny 2017.

edroga467Dolnośląski samorząd prowadzi walkę z tzw. niską emisją, czyli emisją szkodliwych pyłów i substancji podczas spalania węgla, drewna i odpadów w gospodarstwach domowych.  

edroga086We Wrocławiu zakończono przyjmowanie wniosków w projekcie „Zielona Strefa”. To pilotażowy projekt zgłoszony w ramach unijnego programu „Horizon 2020”. Uczestniczą w nim europejskie miasta zrzeszone w konsorcja.

edroga362Minister środowiska Jan Szyszko oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk skierują do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie budowy ekranów akustycznych. W wielu przypadkach powstanie ekranów nie było racjonalnie i ekonomicznie uzasadnione, a ograniczenie hałasu przy uciążliwych trasach mogło zostać przeprowadzone w innej formie.

edroga583Ponad 8,5 tysiąca krzewów pojawi się pod koniec października na skwerach i w pasach drogowych w Lublinie. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie jesiennych nasadzeń, które będą uzupełnieniem działań podjętych w roku ubiegłym.