Ochrona środowiska

edroga245W analizach akustycznych występuje wiele trudności związanych z interpretacją wyników pomiarów czy formułowaniem wniosków, które są niezwykle istotne podczas podejmowania decyzji o wyborze metody ochrony przed hałasem. Innym problemem są przepisy prawne, często niewłaściwie interpretowane.

edroga479Gdańsk wzbogacił się w zeszłym roku o blisko 33 000 roślin: drzew, krzewów, traw, bylin i pnączy. Tego rodzaju działania pełnią ważną rolę edukacyjną i podkreślają znaczenie zieleni w miejskim ekosystemie. Część działań miasta odbywała się z udziałem mieszkańców.

edroga172Skontrolowane przez NIK miasta skutecznie zarządzały zielenią miejską. Tereny zielone były właściwe utrzymane i zagospodarowane, a samorządy współpracowały z lokalnymi społecznościami i prowadziły działalność edukacyjną w tym zakresie. Zastrzeżenia NIK budzi niedostateczne uwzględnianie terenów zieleni w planowaniu przestrzennym. NIK zwraca także uwagę, że nie wszystkie samorządy miały kompletne dane dotyczące powierzchni terenów zieleni oraz liczby usuniętych i posadzonych drzew oraz krzewów.

edroga139W 2017 roku Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła ponad 190 tys. kontroli. W ich trakcie odnotowano ponad 2600 nieprawidłowości związanych z emisją spalin z pojazdów.

dron2 1Katowice, wspólnie z Gliwicami oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Flytronic, rozpoczęły kilkutygodniowe testy drona pomagającego wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych. Umożliwia on m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z domów jedno- i wielorodzinnych. Nowa technologia może okazać się bardzo użyteczna, na co dowodem jest fakt, że już w pierwszej godzinie testów katowicka straż miejska wystawiła mandat w wysokości 500 zł.

edroga084Sadzenie drzew, walka z zanieczyszczeniami powietrza, a także dbałość o dobrostan zwierząt to główne tematy, na których koncentrowały się działania warszawskich urzędników z Biura Ochrony Środowiska w 2017 roku.