Ochrona środowiska

edroga223Dwie ulice w sąsiedztwie Starego Rynku - Wielką i Paderewskiego - ozdobi łącznie 25 donic, które obsadzone zostaną kwitnącymi drzewami - wiśniami piłkowanymi odmiany Kanzan oraz świdośliwami Lamarckimi. Pod drzewami zasadzone będą trawy ozdobne i kwitnące byliny. Przy obu ulicach stanie także 18 ławek z drewna i stali nierdzewnej. Swój wygląd zmieni ul. Paderewskiego - odcinek od al. Marcinkowskiego do ul. Sierocej oraz ul. Wielka - fragment od ul. Klasztornej do ul. Garbary. Ustawienie donic nie spowoduje zmniejszenia liczby legalnych miejsc parkingowych.

Drzewa w centrum miasta fot. Filip KwiatkowskiWarszawa wprowadza internetową inwentaryzację miejskich drzew. Serwis mapowy ułatwi zarządzanie zielenią. Można tam sprawdzić np. gatunki drzew, zasięg koron, ich kondycję i wycinki. Trwają prace nad Kartą Praw Drzew ze standardami kontroli, pielęgnacji i realizacji inwestycji w pobliżu roślin.

slonceWiceminister klimatu Ireneusz Zyska ocenia, że obecna ciepła zima jest pod pewnymi względami korzystna dla gospodarki i generuje mniejsze zapotrzebowanie na paliwa stałe, ograniczając niską emisję i smog, ale za to wiosną z problemami powinni liczyć się rolnicy. Resort klimatu pracuje nad zaktualizowaniem polityki energetyczno-klimatycznej. Ważnym jej punktem ma być budownictwo, które będzie oparte na odnawialnych źródłach energii.

edroga055Duże zmiany czekają katowiczan w tegorocznym budżecie obywatelskim. Prezydent Marcin Krupa podjął decyzję, by z jego 30-milionowej puli wydzielić aż 5 mln zł na tzw. „zielony budżet”. W tej sprawie zostało podjęte odpowiednie zarządzenie.

Axis cityWedług danych Światowej Organizacji Zdrowia, aż 36 polskich miast znajduje się w niechlubnym rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Aglomeracje starają się zmniejszać skalę problemu, m.in ograniczając ruch samochodowy i dofinansowując termomodernizacje budynków. Pomocna w walce ze smogiem może okazać się także technologia, w szczególności taka, która pozwala na integrację wielu elementów w spójne i inteligentne systemy smart city.

fot. Klub GajaTylko do końca lutego na stronie www.treeoftheyear.org można zagłosować na Europejskie Drzewo Roku 2020. W tej edycji o ten prestiżowy tytuł walczy 16. drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Polskę reprezentuje niezwykły, 200-letni okaz bzu czarnego w Rzeszowie, zwycięzca organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku 2019. Nasz kandydat zdobył do tej pory ponad 10 tysięcy głosów internautów i zajmuje obecnie 10. miejsce w plebiscycie. Zachęcamy do wsparcie naszego kandydata.