Ochrona środowiska

14Instytut Badawczy Dróg i Mostów (IBDiM) od ubiegłego roku jest jedynym w Polsce posiadaczem urządzenia OBSI (OBSI z ang. On-Board Sound Intensity), które służy do pomiaru hałaśliwości nawierzchni drogowych. Metoda OBSI była wykorzystywana do tej pory głównie w Stanach Zjednoczonych. Pomiary będą też wykonane w Polsce.

edroga062Blisko 35 mln zł, z czego większość ze środków zewnętrznych, Nowy Sączy przeznaczył na poprawę jakości powietrza w latach 2007-2015. W dalszym ciągu realizowane są liczne projekty, m.in. program KAWKA, który pozwala na wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne i ekologiczne urządzenia. Ochrona powietrza znalazła się także na liście strategicznych zadań miasta w ramach przyjętej przez Radę Miasta Strategii Rozwoju Nowego Sącza 2020+.

edroga165Radni województwa przyjęli tzw. uchwałę antysmogową dla Gminy Miejskiej Kraków, która zakazuje m.in. ogrzewania domów węglem i drewnem. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2019 r. Jak podkreślał w trakcie sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego marszałek Jacek Krupa, to przełomowy krok w walce o lepsze powietrze w regionie.

edroga095Warszawa jest już oficjalnym kandydatem do tytułu „Zielonej stolicy Europy”. W Warszawie funkcjonuje 27 kompleksów lasów miejskich, z których 15 zarządzanych jest przez samorząd warszawski, 85 parków oraz dziesiątki zieleńców. W samym centrum miasta wyznaczony jest obszar objęty ochroną w ramach programu Natura 2000.

edroga035Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska i do 31 grudnia 2018 roku umożliwił odraczanie terminu płatności podwyższonej opłaty za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnej kary pieniężnej za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego.

powietrze24 grudnia br. uruchomiona została aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której możliwe jest sprawdzenie stanu zanieczyszczenia powietrza.