Ochrona środowiska

edroga310Komitet Regionów zaapelował do Komisji Europejskiej o istotne zwiększenie budżetu programu LIFE, dotyczącego ochrony środowiska. - Nie stać nas na to, żeby nie mieć narzędzi dedykowanych ochronie środowiska - uważa marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

153Do końca lutego powstanie projekt uchwały, która wprowadzi w Krakowie tzw. przepisy przejściowe, zakazujące stosowania niskiej jakości paliw stałych do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem (do 1 września 2019 roku). O takie czasowe rozwiązanie w liście do marszałka województwa wystąpił prezydent Krakowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy zaczną obowiązywać w Krakowie jak w całym województwie - już od 1 lipca 2017 r.  

edroga232Niektóre europejskie miasta przywodzą na myśl najbardziej zanieczyszczone miasta w Indiach czy Chinach. Potrzebujemy inteligentnych metropolii, uważa wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič.

edroga2236 lutego Zarząd Zieleni Miejskiej zaprezentował swoje plany dotyczące zazieleniania Krakowa w 2017 roku. ZZM jeszcze intensywniej włączy się w działania na rzecz czystego powietrza. Głównym pomysłem jest zastosowanie panelu z mchem, który pochłania zanieczyszczenia.

edroga095Zakończył się nabór projektów w ramach pierwszej edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublina. Łącznie wpłynęło 99 projektów, które zostały zgłoszone we wszystkich dzielnicach. Najwięcej projektów dotyczy zagospodarowania zieleni w Śródmieściu.

Załączniki:
Pobierz (Tabelka ZBO - media.pdf)Tabelka ZBO - media.pdf[ ]142 kB

industryPodczas sesji sejmiku (23 stycznia) radni województwa przegłosowali uchwałę antysmogową dla Małopolski. Już w połowie roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych w piecach na terenie całego województwa oraz zostanie zakazane montowanie kotłów i kominków, które nie spełniają norm ekoprojektu.