Ochrona środowiska

DSC04232Eksperci PwC szacują, że średnioroczny wzrost produkcji aut wyniesie 3,6 proc. do 2021 roku. Oznacza to znaczący wzrost liczby samochodów na drogach. Z jednej strony rozwój branży oznacza wzrost zatrudnienia i mobilności społeczeństw, z drugiej - wiąże się z coraz większym wpływem na środowisko naturalne. Dlatego firmy z sektora podejmują wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dążą m.in. do zmniejszenia masy pojazdów oraz rozwijania alternatywnych źródeł napędu.

23Około 3 hektarów trawników i zieleńców rozjeżdżanych jest każdego roku w Gdańsku. To powierzchnia prawie czterech boisk piłkarskich. Koszt odtworzenia i zabezpieczenia 100 m2 zieleni wynosi 3000 zł. Kwota potrzebna zatem na przywrócenie do stanu pierwotnego całej zniszczonej w Gdańsku zieleni to rocznie około 600 tysięcy zł!

edroga507Kraków lubi nowe technologie – inteligentne sterowanie ruchem, aplikacje ostrzegające przed smogiem czy korkami. Rozstrzygnięto już przetarg na inteligentne systemy parkingowe, a wkrótce dołączy do nich równie inteligentne oświetlenie.

edroga335Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 92 proc. ludności na świecie żyje w miejscach, gdzie przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym opracowano specjalną interaktywną mapę, która wskazuje, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. Model opiera się na danych pochodzących z pomiarów satelitarnych i około 3 tysięcy stacji naziemnych, zarówno w miastach, jak i na wsiach.

153Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił wszystkie skargi złożone na tzw. „uchwałę antysmogową” przyjętą na początku tego roku przez małopolski sejmik.

edroga223„Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku” został poddany konsultacjom społecznym. Otrzymane uwagi pozwoliły na wprowadzenie zmian oczekiwanych przez mieszkańców. Niebawem dokument trafi pod obrady Rady m.st. Warszawy.