edroga223„Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku” został poddany konsultacjom społecznym. Otrzymane uwagi pozwoliły na wprowadzenie zmian oczekiwanych przez mieszkańców. Niebawem dokument trafi pod obrady Rady m.st. Warszawy.

„Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku” (POŚ) będzie podstawowym dokumentem zarządzania miastem w zakresie ochrony środowiska. Wyznaczy on cele jakie w tym obszarze powinna osiągnąć stolica oraz kierunki działania, które będą realizowane do 2023 roku.

– Wchodzimy w decydującą fazę prac nad nowym Programem ochrony środowiska dla Warszawy. Za nami etap debat i konsultacji społecznych z mieszkańcami. Osobiście bardzo mnie cieszy tak duże zainteresowanie warszawiaków kwestią ochrony środowiska czego dowodem może być liczba nadesłanych uwag – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Dotychczas projekt Programu został poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. W jej ramach sporządzona została Prognoza oddziaływania na środowisko, która przestawia m.in. przewidywany wpływ poczynań proponowanych w POŚ Na środowisko.

POŚ pozytywnie zaopiniowany został przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

Jednym z najistotniejszych elementów prac nad POŚ były jednak konsultacje z mieszkańcami, które trwały od 16 maja do 15 czerwca br. Do Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, które prowadzi prace nad POŚ, wpłynęło łącznie blisko 100 wystąpień mieszkańców i organizacji pozarządowych, zawierających od kilku do nawet kilkunastu uwag i wniosków. Łącznie zgłoszonych zostało 395 uwag i wniosków. Większość z nich dotyczyła kwestii związanych z zasobami przyrodniczymi (ok. 120), jakością powietrza (ok. 100) i hałasem.

Wśród najczęściej poruszanych tematów znajdowały się:
- monitoring jakości powietrza, zwiększenie liczby stacji pomiarowych, informowanie o jakości powietrza;
- dofinansowanie wymiany kotłów opalanych paliwami stałymi;
- ochrona korytarzy wymiany powietrza;
- egzekwowanie zakazów związanych ze spalaniem odpadów;
- ochrona i rozwój terenów zieleni, ograniczenie wycinki drzew.

Spośród 395 uwag i wniosków 241 zostało uwzględnionych w całości lub w części, 60 nie zostało uwzględnionych, a 94 nie dotyczyło zakresu tematycznego POŚ.

Większość wniosków dotyczyła kwestii, które mogą być realizowane na podstawie zapisów, które już znajdowały się w projekcie przekazanym do konsultacji – np. mycie ulic czy pielęgnacja terenów zieleni.

Część wniosków dotyczyła konkretnych działań jednostek miejskich lub niezależnych od miasta organów i instytucji publicznych – np. karanie mandatami za parkowanie na trawnikach, zaostrzenie norm jakości powietrza. Wystąpienia te zostaną przekazane do odpowiednich podmiotów (43 wnioski i uwagi).

Niektóre ze zgłoszonych propozycji i wniosków nie dotyczyły zakresu tematycznego ujętego w POŚ lub są realizowane niezależnie od niego. Wśród tego rodzaju wystąpień najczęściej pojawiały się kwestie związane z uciążliwością Lotniska Warszawa-Babice. Zagadnienia związane z hałasem lotniczym będą poruszone w „Programie ochrony środowiska przed hałasem”

Program ochrony środowiska
Prace nad „Programem ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku” rozpoczęły się w 2015 roku. Będzie to trzeci tego rodzaju dokument sporządzony w stolicy. Jego przedstawienie pod obrady Rady m.st. Warszawy planowane jest na grudzień 2016 r. .

Jedną z integralnych części Programu będą „Standardy kształtowania zieleni Warszawy”. Dokument ten zawiera większość danych na temat postępowania z zielenią miejską. Są tam m.in. wytyczne dotyczące doboru gatunków, projektowania, technologii wykonania, jak i pielęgnacji zieleni.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.