technology 785742 640Komisja Europejska przyjęła 5 stycznia br. Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ). To oświadczenie wykonawcy, w którym potwierdza, że nie podlega wykluczeniu i spełnia ustalone przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu, w tym obiektywne kryteria mające na celu ograniczenie liczby wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu.

Na gruncie nowej dyrektywy w sprawie zamówień publicznych, Jednolity Europejski Dokument Zamówienia będzie podstawowym dokumentem potwierdzającym spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Pełnej dokumentacji zamawiający będzie żądał jedynie od wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Dodatkowo, na każdym etapie postępowania, zamawiającemu będzie przysługiwało prawo do zwrócenia się do wykonawców o przedłożenie wszystkich lub niektórych dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania.

Nowy europejski dokument JEDZ ma znacznie ograniczyć obciążenia administracyjne firm, zwłaszcza, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które biorą udział w postępowaniu. JEDZ zastąpi obecne systemy, który w poszczególnych państwach członkowskich bardzo różnią się od siebie.

Podczas gdy niektóre kraje wprowadziły pewną formę samodeklaracji, inne wymagają od wszystkich zainteresowanych stron pełnej dokumentacji potwierdzającej ich wiedzę, doświadczenie, kompetencje i możliwości finansowe.

W celu ułatwienia korzystania z JEDZ, będzie on formularzem elektronicznym. Państwa członkowskie mogą jednak odroczyć obowiązek korzystania z elektronicznych środków komunikacji do 18 października 2018 r. Do tego czasu JEDZ mogą być drukowane, wypełniane ręcznie, skanowane i dopiero przesyłane.

Elżbieta Bieńkowska, komisarz odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP powiedziała, że zmniejszenie ilości dokumentów ułatwi firmom branie udziału w procedurach udzielania zamówień publicznych, a korzyścią dla administracji publicznej będzie lepsza jakość i oszczędności finansowe.

Uproszczenie procedury przetargowej jest jednym z głównych elementów reformy zamówień publicznych, która wejdzie w życie już 18 kwietnia 2016 roku.

Źródło: KE

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.