Ustawą z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz.U. z 2014 r., poz. 768) Sejm ustanowił zmiany w ustawach Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r., poz. 1409, z 2014 r., poz. 40) oraz o samorządach architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2013 r., poz. 932 i 1650), a także w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. 2012 r., poz. 572 z późn. zm.). Nowe przepisy, tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, będą  obowiązywać od 10 sierpnia 2014 r. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa na swojej stronie internetowej przedstawia najważniejsze zmiany jakie ta regulacja niesie dla branży drogowej. Poniżej przytaczamy materiał opracowany przez OIGD.

 

Rodzaje specjalności i uprawnień budowlanych

Zgodnie z art. 13 ust. 1 znowelizowanej ustawy Prawo budowlane uprawnienia mogą być udzielane do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi. Na podstawie znowelizowanego art. 14 ust. 1 Prawa budowlanego uprawnienia budowlane są udzielane w specjalnościach:

1)         architektonicznej,

2)         konstrukcyjno-budowlanej,

3)         inżynieryjnej:

a)         mostowej,

b)         drogowej,

c)         kolejowej,

d)        hydrotechnicznej,

e)         wyburzeniowej,

4)         instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń:

a)         telekomunikacyjnych,

b)         cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,

c)         elektrycznych i elektroenergetycznych.

Kwalifikacje do uzyskania uprawnień

Znowelizowany art. 14 ust. 3 ustawy Prawo budowlane przewiduje, że uzyskanie uprawnień budowlanych w wymienionych specjalnościach wymaga:

1)         do projektowania bez ograniczeń:

a)         ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,

b)         odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów,

c)         odbycia rocznej praktyki na budowie;

2)         do projektowania w ograniczonym zakresie:

a)         ukończenia:

- studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności

lub

- studiów drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności,

b) odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów,

c) odbycia rocznej praktyki na budowie;

3) do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:

a) ukończenia studiów drugiego lub pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,

b) odbycia odpowiednio półrocznej lub trzyletniej praktyki na budowie;

4) do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:

a) ukończenia:

- studiów drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności

lub

- studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności

lub

- studiów pierwszego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności

albo

b)         posiadania:

- tytułu zawodowego technika lub mistrza,

albo

- dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – w zawodach związanych z budownictwem określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 16 Prawa budowlanego, w zakresie odpowiednim dla danej specjalności,

c) odbycia praktyki na budowie w wymiarze:

- półtora roku w przypadku, o którym mowa w lit. a”-„ pierwsza i druga,

- trzech lat w przypadku, o którym mowa w lit. a „-„ trzecia,

- czterech lat w przypadku, o którym mowa w lit. b;

5) do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:

a) ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,

b) odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów,

c) odbycia półtorarocznej praktyki na budowie;

6) do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:

a) ukończenia:

- studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności

lub

- studiów drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności,

b) odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów,

c) odbycia półtorarocznej praktyki na budowie.

Podkreślić w tym miejscu należy, iż ustawodawca – od 10 sierpnia 2014 roku – przyznał uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie osobom posiadającym tytuł zawodowy technika lub mistrza, albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodach nauczanych na poziomie technika, związanych z budownictwem. Jest to istotna zmiana w porównaniu z poprzednio obowiązującymi przepisami, korzystna dla techników. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa od kilku lat czyniła starania o powrót uprawnień w ograniczonym zakresie dla techników drogownictwa i pozytywnie opiniowała zmiany w tym zakresie podczas prac nad „drugą ustawą deregulacyjną”.

Ponadto ustawodawca dodał do art. 14 dwa przepisy dotyczące praktyk zawodowych, a mianowicie:

- ust. 4 a: „Praktykę studencką uznaje się za część lub całość praktyki zawodowej, o której mowa w art. 14 ust. 4 Prawa budowlanego, w przypadku gdy odbywała się na studiach w zakresie odpowiadającym programowi kształcenia opracowanemu z udziałem organu samorządu zawodowego oraz w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 16 wyżej wymienionej ustawy, zgodnie z warunkami określonymi w umowie, o której mowa w art. 168 b ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, zawartej między uczelnią a organem samorządu zawodowego”.

- ust. 4 b: „Za równorzędną z praktyką zawodową polegającą na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych, o których mowa w art. 14 ust. 4, uznaje się roczną praktykę przy sporządzaniu projektów odbytą pod patronatem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, zwanej dalej „patronem”. Patronem może być osoba, która posiada co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe przy sporządzaniu projektów w ramach posiadanych uprawnień budowlanych”.

W nowych uregulowaniach wprowadzono rozwiązania, które umożliwiają wyższym uczelniom prowadzenie studiów o profilu praktycznym, a ich ukończenie stanowić będzie podstawę do zwolnienia z części lub z całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania drugiego zawodu (art. 12 ust. 4 b ustawy – Prawo budowlane). W szczególności znowelizowany art. 168 b ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje, iż „Uczelnia może prowadzić studia we współpracy z organem nadającym uprawnienia do wykonywania zawodu, organem przeprowadzającym postępowanie egzaminacyjne w ramach uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu, organem samorządu zawodowego, organizacją gospodarczą lub organem rejestrowym”.         

Źródło: OIGD

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.