sejm rp krzysztof bialoskorskiPodziałem i rozliczeniem dofinansowania z budżetu państwa dla gmin i powiatów na budowę, przebudowę oraz remonty dróg lokalnych zajmuje się obecnie minister właściwy ds. administracji publicznej (minister administracji i cyfryzacji). Nowy projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przewiduje natomiast, że odpowiedzialny za to będzie minister właściwy ds. transportu (minister infrastruktury i rozwoju)

W 2015 r. środki będą jeszcze dzielone i rozliczane przez dotychczasowy resort. Według wnioskodawcy - Komisji Infrastruktury - proponowana zmiana wynika z zadań ministra właściwego ds. transportu, wśród których jest koordynacja działań dotyczących rozwoju sieci dróg lokalnych.

Autorzy projektu podkreślają też, że konieczne jest utrzymanie mechanizmu wsparcia inwestycji na drogach gminnych i powiatowych po 2015 roku, gdy wygaśnie Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych (NPPDL) – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój, obowiązujący w latach 2012-2015. Nowy program wsparcia ma być w dużej części oparty na rozwiązaniach wypracowanych w ramach NPPDL.

Głównym założeniem projektowanej ustawy jest rozwiązanie problemu niezadowalającego standardu dróg publicznych powiatowych i gminnych (wskazanych w informacji NIK z marca 2014 r. jako najbardziej niedoinwestowane), które służą sprawnemu przemieszczaniu się mieszkańców w swoich rejonach. Taka sytuacja stanowi istotną barierę rozwoju, obniżającą aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów i ośrodków gospodarczych.

Projekt nie zmienia natomiast dotychczasowej zasady, dofinansowania z budżetu państwa przebudowy, budowy lub remontów dróg publicznych powiatowych i gminnych.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się na trwającym 88. posiedzeniu Sejmu.

Źródło: Sejm RP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.