Prawo

edroga178W Polsce mamy do czynienia z kryzysem urbanizacyjnym. Zdaniem architekta Adama Kowalewskiego, pokutuje błędna teza, że planowanie przestrzenne utrudnia inwestowanie. To absurdalne stwierdzenie, bo planowanie przestrzenne jest jednym z ważniejszych zadań państwa. – Głównym problemem jest wadliwe prawo – stwierdził ekspert podczas debaty „Czy planowanie przestrzenne da się naprawić?”. – Bariery prawne powinny zapobiegać bardzo złym działaniom w przestrzeni, tak jak się to dzieje w krajach zachodniej Europy.

technology 785742 640Od 2021 roku wszystkie zamówienia publiczne będą odbywać się online. Urząd Zamówień Publicznych czeka na decyzję o przyznaniu finansowania z Centrum Projektów Polska Cyfrowa i gdy tylko ją dostanie, ogłosi przetarg na wykonawcę. Z platformy e-Zamówień ma korzystać nawet 35 tys. zamawiających, a jej wdrożenie znacznie uprości i zwiększy przejrzystość zamówień publicznych.

budowa 09W przypadku niektórych generalnych wykonawców realizujących kontrakty drogowe na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pojawił się problem znacznej podwyżki cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy. Stał się argumentem w kwestii wywiązania się z zawartych umów. Część z firm postawiła jasny warunek – jeśli GDDKiA nie dopłaci do kontraktów, nie będą one realizowały dalszych prac.

waga prawoCo byś chciał robić w przyszłości? Na pewno nie to co teraz, odpowiada co trzeci przedsiębiorca. Najbardziej zniechęceni są przedstawiciele firm transportowych. 6 na 10 nie podjęłoby się ponownie uruchomienia firmy w tej branży.

DSC01192Od połowy czerwca na budowie linii tramwajowej w ul. Nowej Bulońskiej montowane są elementy estakady. Ten wyjątkowy projekt wzorowany jest na wiaduktach łukowych, które budowali starożytni Rzymianie. Cały obiekt jest nowatorski, innowacyjny i powstał jako praca polskich Inżynierów. Co ciekawe, od momentu rozpoczęcia prac projektowych upłynął zaledwie rok.

edroga159Zwiększająca się ilość robotów produkcyjnych budzi niepokój wśród wielu grup zawodowych zatrudnionych w przemyśle. Wedle powszechnego przekonania, roboty mogą „wyprzeć” pracowników, a ich rosnący odsetek w zakładach produkcyjnych oznaczać może zmniejszanie liczby etatów.