Prawo

ciezarowkaW Polsce brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców. To jeden z największych problemów z jakim spotykają się firmy transportowe. Rozwiązaniem miał być napływ pracowników ze wschodu Europy, ale coraz częściej odmawia się kierowcom-cudzoziemcom wydania niezbędnego zaświadczenia A1.

edroga512Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jej brak wiąże się z karą finansową, której wysokość jest zależna od płacy minimalnej brutto ustalonej przez rząd na dany rok kalendarzowy. Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2018 r. płaca minimalna wzrośnie z 2000 zł do 2100 zł, co oznacza automatyczne podwyżki kar za brak OC.

454788989Stosowanie różnego rodzaju potrąceń amortyzacyjnych, przyjmowanie części alternatywnych czy zaniżanie kosztów roboczogodzin przy naprawie samochodu - kierowcy naprawiający swoje auta z polisy OC komunikacyjnego sprawcy wypadku wciąż skarżą się na niesłusznie zaniżone odszkodowania. Średnio co 30 minut do Rzecznika Finansowego wpływa jedna taka skarga.

book 933088 960 720W Rzeszowie kilka lat temu pojawił się pomysł na budowę jednoszynowej kolei nadziemnej, tzw. monorail. Od tego czasu miasto szuka środków i możliwości wykonania tego planu, ponieważ w polskim prawie monorail nie funkcjonuje jako środek transportu publicznego. Sprawę poruszono nawet na wrześniowym posiedzeniu Komisji Infrastruktury.

Projekt ustawybooks 942602 960 720 o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego ("ustawa inwestycyjna") 20 września został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. Termin na zgłaszanie uwag upływa 6 października br.

umowaPrawo zamówień publicznych zakłada ochronę interesów obu stron, zarówno zamawiającego, jak i wykonawcy. Zgodnie z postanowieniami prawa wykonawca ma prawo zadawać pytania i wpływać na warunki ewentualnej umowy. Oznacza to, że w równym stopniu zamawiający, jak i wykonawca mogą wpływać na treść zawieranej umowy.