Prawo

timeOpóźnienia we wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych wynoszą około 8 miesięcy w porównaniu z RPO z poprzedniej perspektywy finansowej – ocenia w listopadowym raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Do wykorzystania jest w sumie ok. 32,3 mld euro. NIK zwróciła też uwagę na nieprawidłowości w konkursach. Prezes Izby ma nadzieję, że uda się nadrobić zaległości i pieniądze unijne nie przepadną.

kasaOgólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa skierowała pismo do premier Beaty Szydło, w którym zwróciła się o podjęcie działań celem kompleksowego uregulowania problemu finansowania dróg publicznych w Polsce.

edroga510Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 4 listopada 2016 roku o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej. Jak zaznaczył prezydent, nowa ustawa dotyczy rozwoju w Polsce innowacyjności, "podniesienia poziomu innowacyjności, a tym samym - poprawy funkcjonowania polskiej gospodarki, poprawy funkcjonowania polskiej nauki, a przede wszystkim - poprawy naszej pozycji na świecie, jeżeli chodzi o wydatki inwestycyjne w działalność i jej skutki o charakterze innowacyjnym".

edroga181Z 432 krajowych spółek notowanych na głównym rynku warszawskiej giełdy w listopadzie aż 67 było notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Ich łączne zadłużenie przekracza 32 miliony złotych. To oznacza, że w ciągu zaledwie sześciu miesięcy wzrosło o 44 procent. W skali roku długi spółek z GPW wzrosły natomiast o 269 procent.

excavators 800996 960 720Spadła liczba przetargów infrastrukturalnych, co powoduje, że zaostrza się konkurencja - w każdym z nich bierze udział coraz więcej firm. Z kolei inwestorzy wymagają coraz dłuższych, nawet 10-letnich zabezpieczeń. Szansą na odbicie będą środki z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020, która obecnie jest w fazie przygotowań. Ten trudny czas polskie przedsiębiorstwa chcą przetrwać dzięki realizacji inwestycji na rynkach zagranicznych, głównie w Niemczech i Skandynawii, a nawet w Stanach Zjednoczonych.

paper 1328856 960 720Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa nadal apeluje o wydłużenie okresów do dokumentowania należytej realizacji zamówień. O tym, jakich dokumentów może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia, stanowi rozporządzenie ministra rozwoju, które obowiązuje od końca lipca br. Rozporządzenie określa rodzaje dokumentów, okres ich ważności oraz formy, w jakich mogą być składane.