Znów nastapiły zmiany w projekcie rozporządzenia w sprawie ustanowienia pełnomocnika ds. bezpieczeństa ruchu drogowego. Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało się na wprowadzenie autopoprawki do projektu.

Zdecydowano się na rozszerzenie zadań pełnomocnika o dokonywanie analizy, oceny i wdrażenia zaleceń i rekomendacji wynikających z przeglądu systemu badań wypadków w transporcie i ruchu drogowym.

W związku z autopoprawką zmianie uległa nawet nazwa stanowiska, będzie to bowiem: pełnomocnik ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego. Stąd wynika rozszerzenie zakresu zadań o badania wypadków w transporcie, a także instytucji, z którymi pełnomocnik będzie współpracował o Państwową Komisję Wypadków Kolejowych, Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych i Państwową Komisję Badania Wypadków Morskich.

MIR uzasadnia, że w chwili obecnej kwestie związane z bezpieczeństwem w poszczególnych obszarach transportu uregulowane są w odrębnych ustawach dedykowanych danemu obszarowi oraz licznych aktach wykonawczych. W związku z tym dla każdego obszaru transportu obowiązują odrębne regulacje prawne, na podstawie których prowadzone są badania wypadków. Odmienne podstawy prawne i odrębne regulacje dotyczące procedur prowadzenia badań wypadków w danym obszarze wpływają na brak spójności działań podmiotów właściwych do ich prowadzenia. Ponadto, w ocenie MIR brakuje również podmiotu prowadzącego badania wypadków w ruchu drogowym.

Zmiana projektu rozporządzenia może być spowodowana wcześniejszą opinią Rządowego Centrum Legislacji, które uznało, że zadania pełnomocnika ds. brd wydają się być zbieżne z zadaniami Krajowej Rady Bezpieczeńswa Ruchu Drogowego i rozporządzenie powinno wskazać takie, które nie zostały już wcześniej przypisane KRBRD.

Źródło: RCL

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.