edroga128Z końcem ubiegłego roku minister infrastruktury i budownictwa skierował do konsultacji publicznych, uzgodnień i opiniowania trzy projekty rozporządzeń:
- zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie,
- zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie,
- zmieniające rozporządzenie w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych.

W uzasadnieniach do projektów resort podaje, że potrzeba znowelizowania w tak obszernym zakresie rozporządzeń wynika przede wszystkim ze zmian w podejściu do projektowania i budowy dróg publicznych, które zaszły na przestrzeni kilkunastu lat od czasu ich wejścia w życie. Zakres zmian we wszystkich trzech aktach wykonawczych jest ze sobą ściśle powiązany i całość stanowi kompleksowe rozwiązanie prawne. Zmiany dotyczą m.in. wymagań ogólnych dla drogowych obiektów inżynierskich, dróg krajowych, miejsc obsługi podróżnych MOP, torowisk tramwajowych, peronów, dróg dla pieszych, dróg dla rowerów i bezpieczeństwa pożarowego budowli.

Cel nowelizacji to przede wszystkim dostosowanie wymagań technicznych do rozwiązań stosowanych i sprawdzonych w praktyce. Nowe przepisy mają wymusić stosowanie rozwiązań projektowych, które sprzyjają pieszym oraz osobom niepełnosprawnym, a także uwzględnią wzrastającą liczbę rowerzystów i znaczenie transportu publicznego, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich. Priorytetyzacja komunikacji zbiorowej będzie się wiązała m.in. z koniecznością projektowania i budowania bezkolizyjnych skrzyżowań, wiaduktów, tuneli. Ważną kwestią będzie też zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego obiektów inżynierskich. Nie bez znaczenia jest też konieczność dostosowania do wytycznych dotyczących wyrobów budowlanych oraz uproszenie procesu realizacji inwestycji poprzez jednoznaczne i czytelne formułowanie regulacji.

Konsultacje potrwają do 31 stycznia 2016 r.

Źródło: RCL

Więcej na ten temat: Jak zmienią się przepisy techniczno-budowlane?

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.