Ustawa o dostępie do informacji publicznej weszła w życie z końcem minionego roku - 29 grudnia. - Otworzyliśmy zasoby publiczne w stopniu dużo większym niż nakazuje to unijna dyrektywa 2003/98/WE, zwana „dyrektywą re-use’ową”. Fundamentalną zmianą jest otwarcie zasobów informacji publicznej do wtórnego wykorzystywania w celu tworzenia nowych usług i rozwiązań. Sektor oparty na wykorzystaniu informacji publicznej staje się coraz istotniejszym sektorem gospodarki – informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Oto najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją, która weszła w życie 29 grudnia:

  1. Dostępna już informacja publiczna musi być udostępniana również do celów ponownego wykorzystywania (dyrektywa nie nakłada takiego obowiązku).
  2. Wniosków do składania będzie mniej, gdyż znaczna część zasobów dostępna będzie na stronie BIP lub w nowo powstałym repozytorium zasobów informacyjnych o szczególnym znaczeniu dla innowacyjności (repozytorium ma powstać do 29 grudnia 2012).
  3. Żeby ponownie wykorzystać informację publiczną, trzeba spełnić kilka prostych warunków: podać źródło informacji i informować o tym, że się ją ponownie wykorzystuje (pozyskane informacje podlegają oczywiście dalszemu udostępnianiu).
  4. Nie ma opłat – z wyjątkiem sytuacji, kiedy informacja publiczna jest udostępniana na indywidualny wniosek. W takim przypadku dopuszczalne są tylko opłaty pokrywające koszty przygotowania informacji.
  5. W przypadku informacji publicznej podlegającej prawu autorskiemu wprowadzono licencje, które pozwalają odbiorcy na wykorzystywanie utworu do celów komercyjnych i niekomercyjnych, tworzenia i rozpowszechniania kopii utworu, w całości lub we fragmentach oraz wprowadzania zmian i rozpowszechniana utworów zależnych.
  6. Wnioskodawcy zawsze mogą zaskarżyć decyzję o odmowie przekazania informacji publicznej do ponownego wykorzystywania, warunki, na jakich może być ona wykorzystywana, wysokości opłaty za informację udzielaną na wniosek.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło  dodanie do ustawy  przepisu  -  artykułu 5 ust. 1a –  ograniczającego dostęp do informacji publicznej ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa – zaznacza Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Ustawodawcy chodziło o ochronę negocjacji umów międzynarodowych, przetargów, prywatyzacji i innych przypadków „gospodarowania mieniem” oraz obronę interesu skarbu państwa przed sądami i trybunałami. Jednak zdaniem wielu obywateli artykuł 5 ust. 1a może stać się pretekstem od odmawiania obywatelom prawa do informacji. Resort chce zadbać o to, aby tak się nie stało. W serwisie www.mac.gov.pl będą zbierane wszelkie  sygnały o przypadkach niezgodnego z duchem ustawy zastosowania artykułu 5 ust. 1a. Jeśli więc instytucja publiczna odmówi dostępu do informacji publicznej powołując się na artykuł 5 ust. 1a, należy o tym informować MAiC.

Źródło: MAiC


Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.